V Barceloně najdete opravdu hodně “must see” míst a pamětihodností, ze kterých je spousta atraktivních I pro děti. V článku jsem vybrala 15 top míst, která v Barceloně s dětmi nevynechat.
Když se řekne Barcelona, každému se nejspíš vybaví něco jiného - někomu Sagrada Familia, někomu olympiáda, moře, Nou Camp, Gaudí... V Barceloně si přijde na své takřka každý, protože seznam zajímavých míst v je hodně dlouhý. Ať už se tady rozhodnete strávit prodloužený víkend, anebo týden, myslím, že stále budete mít co objevovat. My jsme se snažili našim dětem ukázat co nejširší spektrum věcí, které by je mohly v jejich věku zajímat.
Co podniknout v Barceloně s dětmi?
Každého zajímá něco jiného. Při cestách s dětmi se člověk také nevyhne improvizaci a úpravě plánů na poslední chvíli, takže určitě nemá cenu nutit se stihnout všechno. My jsme rozhodně všechno, co jsem měla v plánu vidět, nestihli, ale myslím, že i tak jsme si v Barceloně užili zajímavý mix.
Architektura
Prohlídka děl katalského architekta Antoniho Gaudího je pro některé hlavním důvodem pro návštěvu Barcelony. Dokonce i když vaše děti nemají rády architekturu, doporučuju navštívit alespoň jednu z budov vytvořených tímto geniálním architektem.
- Sagrada Familia - pro návštěvu ohromující katedrály, která by měla být dokončena v roce 2026, je nutné zakoupit si předem na internetu časovou vstupenku. A určitě stojí za to to udělat a prohlédnout si budovu I zevnitř.
- Park Güell - další z Gaudího děl je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Vstup do Zona Monumental s mozaikovými díly, které připomínají perníkovou chaloupku, je zpoplatněn. Také doporučuji koupit časovou vstupenku předem, jinak byste mohli uvíznout v dlouhé frontě (dovnitř pouští jen 400 lidí každou půlhodinu).
- Casa Battló a Casa Milá - obě známé budovy v typicky Gaudího stylu (zakřivené linie, asymetrie a vlivy z přírodního světa) se nachází na Passeig de Gràcia, což je ulice plná luxusních obchodů (něco jako Pařížská).
- Arc de Triomph - impozantní cihlovou stavbu najdete v blízkosti Park de la Ciutadella. Není však připomínkou žádného vítězství, ale byl postaven u příležitosti barcelonského veletrhu v roce 1888.
Historie
- Gotická čtvrť s katedrálou - Jak název napovídá, v této čtvrti Barcelony najdete gotické budovy. Ale původ leckdy sahá až k samotným Římanům. Katedrála je sídlem barcelonského biskupa
- Montjuïc - Mohutná pevnost, která bývala i vězením pro politické vězně, nabízí nádherné výhledy na město a přístav. Na Montjuïc se dostanete pozemní lanovkou, která je součástí místní MHD. Na samotný vrchol se pak dostanete kabinovou lanovkou, anebo pešky (přes krásné zahrady a kolem dětského hřiště :) ).
Muzea
- Akvárium (L’Aquàrium de Barcelona) v přístavu Port Vell je rozložené do 3 pater. Asi největší atrakcí je 80 metrů dlouhý skleněný tunel, kde se můžete procházet, resp. nechat se vézt po pohyblivém chodníku a nad vašimi hlavami budou plavat žraloci.
- Muzeum čokolády (Museu de la Xocolata) - návštěvu tohoto malého muzea jsme měli v rámci naší karty zdarma. Příjemným překvapením byla vstupenka - tabulka hořké čokolády - s českou vlajkou :)
- Museu Olímpic i de l'Esport - toto muzeum je plné zajímavých artefaktů vztahujících se k letní olympiádě, která se v Barceloně konala v roce 1992.
- Museu Blau – Museu de Ciències Naturals de Barcelona - Trošku dál od centra najdete Muzeum přírodních věd. To vám v hezké audiovizuální projekci představí historii od počátku planety Země. Na jednom patře futuristické budovy najdete expozici nejrůznějších fosílií, minerálů, zvířat a rostlin.
Zábava
- Pláže - Podle mě největší výhodou Barcelony je to, že je u moře. Takže únavu po dni stráveném chozením po památkách lehce setřesete na některé z místních písčitých pláží. Asi nejznámější je La Barceloneta. My jsme bydleli dál od centra v blízkosti pláže Platja de la Mar Bella.
- Camp Nou - nejlevnější vstupenky na zápas v tomto fotbalovém chrámu seženete už od 20 euro. Ale ani i když nejste fotbalový fanoušek, návštěva největšího fotbalového stadionu v Evropě je prostě zážitek.
- Parc de la Ciutadella - Velmi příjemný park, kde si můžete na trávě užít rodinný piknik, anebo si vypůjčit lodičku a projet se po malém jezírku. V severním rohu se nachází mohutná fontána Cascada Monumental. Na konci parku pak najdete Barcelonskou ZOO.
- La Boquería - v bezprostřední blízkosti bulváru La Rambla se nachází největší trh s potravinami v Evropě. Dětem budou určitě oči přecházet ze všech těch barev, chutí a vůní.
Na mém seznamu míst k vidění zůstaly například zábavní park Tibidado, muzeum vědy Cosmocaixa, Kolumbův památník v přístavu Port Vell, námořní Museu Marítim, ZOO a další. Takže věřím, že se do Barcelony určitě ještě vrátíme.
Doprava po městě
Barcelona má hustý integrovaný dopravní systém: jezdí tu autobusy, tramvaje, metro i lanovky.
Běžná jízdenka na jednu cestu stojí 2,20€. Další možností je jízdenka T-10. Ta stojí 10,20€ a můžete s ní podniknout až 10 různých cest. Na jízdenku je také možné cestovat ve více osobách. Označení každé osoby v automatu/turniketu se pak počítá jako jedna cesta.
Děti do 4 let cestují zdarma, starší musejí mít stejnou jízdenku jako dospělí.
Stejně jako v Praze, pokud si itinerář dobře naplánujete, nemusíte využívat MHD, protože docházkové vzdálenosti mezi památkami nejsou zase tak velké.
Turistický autobus: Pokud máte na prohlídku města málo času, a přesto byste chtěli vidět většinu památek, doporučuji Bus Turístic. Jeho tři linky jezdí mezi nejznámějšími památkami a vy nemusíte (někdy vcelku složitě) hledat spojení místní MHD.
Turistické slevové karty
Existují dva druhy: Barcelona Card a. Hola Barcelona Travel Card. Můžete si je koupit na 2 až 5 dní. Získáte tak neomezené využití MHD (včetně cesty z/na letiště), slevu nebo bezplatný vstup do některých barcelonských muzeí a památek.
Můj tip: Než se vypravíte objevovat krásy nějakého města, zjistěte si dopředu, jestli se tady nekoná nějaké akce, kvůli které by mohlo být v místě spousta věcí jinak, než je obvyklé. My jsme do Barcelony vyrazili v době, kdy se tady konala několikadenní slavnost La Mercé. Kromě zajímavého programu po celém městě s tím ale souviselo i to, že byla v centru změněna doprava (linky autobusů měly jiné trasy) a také v pondělí bylo skoro všude zavřeno (neplatilo naštěstí pro malé pekárny, kavárničky nebo turistické atrakce).
Více informací o jednotlivých památkách, cenách vstupenek apod. Najdete v mém článku na blogu Barcelona s dětmi: 15 míst, která nesmíte vynechat