Rozárium je unikátní, před několika lety nově upravená, volně přístupná rozlehlá zahrada v centru Olomouce. Můžete sem na procházku, na piknik, relaxovat či dovádět na dětském hřišti, jezdit na odrážedlech a v sezóně obdivovat záplavu růží.
Nic pro Šípkovou Růženku
Je to druhé největší rozárium v České republice. V průvodci se píše, že zde najdete přes 600 odrůd růží – to ovšem potěší nadšence a zainteresované, pro rodiny s dětmi je prioritou, že se jedná o klidnou udržovanou zahradu v centru Olomouce, kde je možné si udělat piknik. Ideální je toto místo pro vyjížďky s kočárkem (nedejte se zmást, středem areálu prochází vysoké schodiště přes val a hradby – ale val lze objet zprava, čili obě části rozária jsou bezbariérové).
Kudy sem
Vydáte-li se autem, zaparkujte na ulici 17. listopadu nebo v areálu Právnické fakulty UP. V blízkosti Rozária jsou MHD zastávky Envelopa nebo 17. listopadu (tohle vyjde ke vchodu nastejno a nejlíp), nebo Tržnice (půjdete-li do Rozária vedlejším vstupem z Bezručových sadů, od kterých Rozárium odděluje Mlýnský potok – jedno z významných ramen řeky Moravy; u této vrátnice jsou i toalety za pětikorunu a přebalovací pult).
Rozárium bylo původně založeno snad v 60. letech 20. století, obnoveno a zrekonstruováno do dnešní podoby v roce 2016. Ačkoli z obou stran je budka jako vrátnice, neplatí se sem vstupné, ale přes noc bývá Rozárium uzavřeno. Sezónu zde mají od začátku dubna do cca půlky října, pozor, v pondělí je zavřeno!
Zábava i pro děti, kterým jsou růže fuk
Chodíme sem celkem často, oblíbili jsme si dětské hřiště s průlezkou, skluzavkou, kolotočem, houpadly a dřevěným dětským domkem, taky je prima dřevěná zvonohra – rozeznívání visících klád o různých délkách pomocí klacku na řetězu, z naučných cedulí se taky dá ledacos vyčíst, po dřevěných odpočivadlech ve tvaru vln se dětem – kdovíproč – báječně pobíhá, čekáme také, až opraví vzorník kmenů různých stromů, koukat chodíme pravidelně i na hmyzí hotel, nebo poskakujeme na šachovnici nastříkané na asfaltu, či obíháme totemy.
Rozárium nejsou jen růže, je třeba vědět, že se jedná o součást Botanické zahrady Olomouc, čili je pěkně osázeno kvetoucími druhy i různými (exotickými) travami a vše je vzorně popsáno cedulkami. Dnes jsme třeba zjistili, jak vypadá „mišpule“. Každopádně je tu spousta zákoutí, kde se dá ve stínu odpočívat a třeba si číst.
Prodloužení výletu
Výlet do Rozária lze smysluplně spojit s návštěvou blízké Pevnosti poznání, viz recenzi jiného autora na tomto webu – za nás je Pevnost poznání jako interaktivní muzeum vědy pro rodiny s dětmi jedna z nejlepších olomouckých zábav! Jen pozor, areál Rozária a Pevnosti poznání spolu sice těsně sousedí, ale ke vchodu muzea se musí obcházet velký kus plotu, z obou stran je to cca půl kilometru. Blízko je i minigolfové hřiště, přístaviště s Ololodí (pozor, v sezóně 2018 tudy nepluje z důvodu rozsáhlých oprav břehů řeky Moravy), ostatně i do centra města to máte přes Bezručovy sady „co by kamenem“.
Kávu, dortík, estonský dezert kohuke, toust a zmrzlinový pohár Včelka Mája vřele doporučujeme v blízké misijní Kavárně Õde [čti „ede“] v jednom ze středověkých měšťanských domů na Hrnčířské 12. Kavárnu vedou řeholnice a může vás těšit i fakt, že případné spropitné bude věnováno na podporu misií v chudých částech světa. A i bedna s hračkami pro nejmenší se zde najde.
P. S.: Ještě upozornění – v srpnu 2018 nemá Rozárium na leteckém snímku na mapy.cz aktuální obnovenou podobu!
Ubytování v okolí

Hotel Palác

Apartmán U Parku

Penzion v jízdárně

Ubytování Zátiší 2

Apartmán ve školce

Chalupa u Šrámků - rodinné ubytování v Moravském krasu

Apartmány Velké náměstí
