Prohlídku města Gdaňsk doporučujeme začít v samém jeho srdci (Długi Targ) a vystoupat na více než 80 m vysokou věž radnice (Ratusz Głównego Miasta).
V
pondělí za vstupné ušetříte
Radniční věž uvidíte z dálky. Před ní mohou děti nejprve prozkoumat její kovový model. V budově sídlí i Muzeum Gdaňsku – vstupné se platí zvlášť na věž a zvlášť do muzea. Letos jsme v Gdaňsku byli v pondělí, a to byl zrovna vstup do muzea volný, lístek na věž stojí 16 zł pro dospělého a 10 zł zlevněný.
Sledovat
čas na výstup se může vyplatit
Vysoké stavby jsou zde dvě v těsné blízkosti – radnice a bazilika Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie (v průvodcích a mapách někdy nesprávně označovaná jako katedrála). Připadá nám ale výhodnější vystoupat právě na věž radnice, protože si odtud jednak pořídíte kultovní fotku právě s věží baziliky, která je největším cihlovým kostelem v Evropě, jednak – budete-li na ochozu věže v celou hodinu – uslyšíte z těsné blízkosti místní zvonkohru. A to je zážitek, když zní zvony přímo nad vámi a hrají naprogramované skladby, vyplatí se počkat si. Ostatně pořádají se zde i zvonohrové festivaly (ukázka přímo od hracího stolu)
Výstup na radniční věž v pohodě zvládnou i jedinci se závratěmi, nejprve se prochází právě skrz muzeum a uvnitř věže je pak normální schodiště. Výhled je famózní – na historické budovy starého města, na gdaňské kostely i na industriální oblast s nákladními přístavy a jeřáby, stejně tak na okolní přírodu a běžná městská sídliště. Z části budovy, kde je muzeum, přikládám fotografie.
Na závěr praktická informace pro rodiče malých
dětí – v budově hned v přízemí jsou volně přístupné toalety, kde nechybí přebalovací
pult.