Atrakce pro turisty, ale jako procházka i děti potěší. Prohlídku centra města si naplánujte na pravé poledne, kdy začne hrát zvonkohra orloje.
Figurky a plyšáčky s sebou
„Daleká, šeroká je cesta přes Holomóóóóc“ – tuhle hanáckou lidovou hitovku a ještě další dvě hraje orloj na budově olomoucké radnice na Horním náměstí každé poledne. Není to sice taková podívaná, jako apoštolové na pražském orloji – tady totiž obcházejí řemeslníci a dělníci – ale na chvilku zabaví. Naše děti chodívaly koukat hlavně na zlatého kohouta ohlašujícího dvanáctou hodinu. Historické informace o olomouckém orloji najdete třeba zde.
Přímo v prostoru před orlojem je umístěn model centra města, v němž si mohou děti pohrát i s různými panáčky nebo malými plyšáčky, takže je mějte s sebou! Rodiče zatím jistě ocení těsně vedle voňavou prodejnu olomouckých tvarůžků a dalších různých druhů sýrů, zásobenou širokým sortimentem.
Děti, hurá na želvu
V létě můžete využít zmrzlinu nejméně na pěti místech kolem radnice, my máme oblíbenou cukrárnu Madlen na rozhraní Horního a Dolního náměstí. Před budovou Moravského divadla je Arionova kašna (sochař Ivan Theimer, rok 2002), u níž se dá hezky posedět, a nemůžete minout želvu od stejného umělce a děti na ní vyfotit. Právě želva je tady v okolí oblíbeným místem setkání („potkáme se u želvy“).
Ze všech stran můžete na Horním náměstí obdivovat 35 metrů vysoký Sloup Nejsvětější Trojice z poloviny 18. století, zapsaný v seznamu památek UNESCO. V sezóně bývá otevřen i stísněný prostor uvnitř sloupu, dřív sloužil jako kaplička.
Se staršími dětmi doporučuji vystoupat na vyhlídku na věž nedalekého kostela sv. Mořice (otevřeno v sezóně), nebo přímo na věž olomoucké historické budovy radnice. V této budově, hned vedle orloje, ostatně najdete i turistické infocentrum.
Kavárna, kam se podíváš
V samém centru Olomouce je plno kaváren, dětský koutek mají Kavárna na Zábradlí, Kavárna Opera, případně Človíčkov v nejvyšším patře obchodního domu Galerie Moritz (bývalý Prior).