Dětská herna, kavárna, muzeum vstřícné k dětem, venkovní hřiště s netradičními prvky a síť cyklostezek. Zábava určitě na půl dne. Dobře vybavená herna Prckoviště v budově muzea nás nadchla.
Kudy sem
Do Litovle jsme přijeli autobusem a vzali si s sebou koloběžky, pomocí nich jsme z autobusového nádraží do parku Míru zdolali půlkilometru hravě a zábavně, ulicí Smyčkova a Vodní vede cyklostezka podél Muzejní vody. Vodních kanálů a bočních ramen řeky Moravy je obecně v Litovli několik, ne nadarmo má město přezdívku Hanácké Benátky. Koloběžky jsme chtěli využít na dětském dopravním hřišti, tady ale plán selhal – je oplocené a většinu času nepřístupné:-(.
Netradiční dětské hřiště
Nejprve jsme si pohráli na venkovním hřišti, které je pěkné, udržované a má neotřelé herní prvky, jako provazovou průlezkohoupačku, několik pružinových houpadel pro dva, visuté houpací mostky, dřevěný domek a skluzavku, nesmím zapomenout na „lanovku“.
Na Prckoviště mějte čas
Když se obloha zatáhla, vydali jsme se pár metrů přes cestu do budovy Muzea Litovel, v jehož přízemí sídlí dětská herna a kavárna Prckoviště. Vlastně jsem pak i litovala, že jsme si na hernu nechali jen necelé dvě hodinky, popravdě nečekala jsem v malém městě takový prima podnik:-).
Děti pod dohledem
První místnost slouží jako posezení pro rodiče. Co mě pozitivně překvapilo, byla velká obrazovka se čtyřmi náhledy průmyslových kamer do jednotlivých místností herny, svoje děti máte tak stále pod kontrolou a kafíčko vám nevystydne. Nabídka kávy a nealka je příjemně pestrá, občerstvit se můžete koláčem, zákuskem nebo jinou sladkostí, či zvolit párek v rohlíku nebo panini s několika druhy náplně. Obsluha milá a ochotná.
Největším lákadlem Prckoviště je bezesporu tzv. velká herna, prostorově samozřejmě s opravdu velkými městskými hernami nesrovnatelná, ale z dvoupodlažní herní konstrukce se dítě skluzavkou dostane do velkého a dobře zásobeného balónkového bazénu (nepamatuji se, že bych kdy viděla lepší a plnější!), z nějž logicky děti dlouho nechtěly vylézt, krtkovaly a zasypávaly se.
Prostory i pro nejmenší
Další herní koutky jsou spíše pro menší děti, je tu oddělený prostor pro vyloženě batolata, s vhodnými hračkami, několik stanů a domečků. V druhé velké místnosti je koberec s potiskem silnic a spousta tematických hraček ve vzorně popsaných a označených bednách – z toho jsem také byla nadšená, že návštěvníci Prckoviště jsou evidentně vedeni k tomu, aby si společně s dětmi, nebo aspoň po svých dětech, uklidili. Příjemně zde působí i ručně malované výjevy a kulisy na stěnách.
Pozitivem Prckoviště je i prostorná a oplocená venkovní zahrádka, tam najdete kromě stolů také trampolínu a hřišťovou konstrukci se skluzavkou.
Za vstup se platí 45 Kč za dítě, je omezeno pouze otevírací dobou Prckoviště.
Když budete chtít „změnit téma“, nebo se jako rodiče u dětí v herně vystřídat, bonusem jsou stálé i krátkodobé expozice Muzea Litovel v patrech nad vámi. A bývají vstřícné k dětem (výstava panenek, loutek, optických klamů a podobně).