Tip na krásný výlet s dětmi i s kočárkem v jižních Čechách. Na kratičké cestě lesem tady najdete pět stanovišť s dřevěnými atrakcemi pro děti inspirovanými obydlími zvířat. A informační tabule jsou tady asi nejzajímavější pro děti, co jsme kdy viděli.
Areál lesních her je inspirován zvířecí říší (konkrétně obydlím zvířat) a najdete tady celkem 5 atrakcí – mraveniště, veverčí stezku, žabí tůň, ptačí budku a pavučinu. U jednotlivých zastaveních jsou cedulky s informacemi o životě zvířat a další zajímavosti. Vstup do areálu je zdarma a dostanete se sem i kočárkem.
Mraveniště
Mraveniště je první atrakce, kterou děti najdou. Je postavená tak, aby bylo vidět, že mraveniště není jen ta kupička nad zemí, ale větší část je skryta právě pod povrchem. A z čeho si ti mravenci své domečky postaví? Děti si mohou prolézt mravenčí chodbou nebo vyzkoušet potrubní poštu z mraveniště do lesa, která vážně funguje! Tohle se strašně líbilo naší 4leťačce.
Veverčí stezka
Něco pro malé sportovce. Dokážeš být hbitý jako veverka? Houpající se můstky tady představují větvičky, po kterých veverka skáče a děti se tak vžijí do role veverky a vyzkouší si, jaké to je skákat z větve na větev a co všechno musí veverka překonat, když jde třeba pro oříšky.
Na informačním panelu se dozví například to, že veverka v zimě nespí, a proto si musí v létě udělat zásoby. A pozor – umí sama nasušit i houby. A díky tomu, že má skvělou prostorovou paměť (jééé tu bych taky potřebovala) se na houbách neztratí! Veverčí stezka děti dovede až k žabí tůni.
Žabí tůň
Jak si žije žába jsme pozorovali z visuté pohyblivé lávky, která je přímo nad tůní. Trochu vody v tůni ještě zbylo a k vidění jsou tu i čolci. Povídání o tom, k čemu žabí tůň slouží a také otázku k zamyšlení, jak využít dešťovou vodu, najdete opět na informační tabuli. A kdože to chodí pít vodu k tůni? Poznávali jsme podle stop.
Určitě na tabulky koukněte. Já jsem je dětem nečetla úplně celé, vždycky jsem si je přečetla nejdřív sama a pak jen vybrala několik bodů, co by naší 4leťačku mohlo zajímat. Junior to má ještě na háku.
Informační cedulky jsou tady totiž naprosto super pro malé děti a líbí se mi snad nejvíc ze všech dětských naučných stezek, co jsme zatím prošli. Stručné, přitom zajímavé informace, které jsou vhodné i pro malé děti, doplněné vždy nějakou jednoduchou otázkou k zamyšlení nebo výzvou. K čemu mega tabule s nekonečnými příběhy nebo nudnými informacemi. I méně je někdy více. Palec nahoru!
Ptačí budka
Další nádherná stavba zvířecího obydlí. Tady si děti vyzkoušely, jak se ptáčkům bydlí a dozvěděli jsme se, z čeho takové hnízdo vzniká a jak je možné, že drží pohromadě. No koukněte sami ve fotogalerii, ptačí budka je vážně povedená.
Pavučina
Na poslední zastavení jsme zašli na návštěvu k pavoukům. Tam si děti vylezou po pavoučí síti a zpátky dolů sjedou po klouzačce.
Kudy sem
Tenhle skvělý areál lesních her najdete nad Lázněmi sv. Markéty v Prachaticích. Autem dojedete přímo k areálu, kde je neplacené parkoviště.
Dřevěné atrakce jsou jedna vedle druhé a tak máte areál za chvilku prošlý. Bylo by fajn, kdyby mezi jednotlivými atrakcemi musely děti ujít kus pěšky. Celý areál má maximálně cca 500 metrů, zase je to ale super pro děti, které nejsou zvyklé chodit.
Proto počítejte s tím, že se nejedná o celodenní výlet, a tak doporučuji výlet spojit ještě s něčím dalším. Můžete se odsud vydat třeba na Stezku víly Majolenky (trasa tady). My ji měli původně také v plánu, ale jelikož nebyly děti úplně fit, radši jsme nechali vejšlap na jindy. Dojeli jsme se ale ještě podívat do Zookoutku Feferských rybníčků.
V areálu nejsou odpadkové koše. Počítá se tady s tím, že co si do lesa vezmete, to si také odnesete.
Za recenzi děkujeme Evě z blogu Uztambudem.net.