Jihočeská vesnice Holašovice láká návštěvníky nejen svou architekturou, ale i menhirovým polem za vesnicí. Megalitický kruh údajně disponuje nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.
Holašovice
Holašovický Stonehenge se nachází u vsi Holašovice v jižních Čechách.
Vesnice Holašovice je známá především svým zapsáním na seznam památek UNESCO pro svou architektonickou podobu. Hospodářské usedlosti byly stavebně a výtvarně upraveny v průběhu 19. století do podoby tzv. selského baroka. Vesnička je to opravdu krásná a hojně navštěvovaná.
Menhirové pole za vesnicí
V současné době však Holašovice lákají i menhirovým polem za vesnicí. Megalitický kruh údajně disponuje nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Dokáže vám prý odvézt z těla negativní energii a načerpat zpět tu pozitivní. Zajímavostí je, že všechny kameny pocházejí z okolí Holašovic, do vzdálenosti 15 km. Patří tedy k místní krajině a mají její energii.
Vstupné platí celoročně pouze dospělí, 35 Kč/osoba. Děti zdarma.
Parkování zdarma je přímo před areálem nebo na parkovišti, kam Vás zavedou cedule.
Kam dál?
My se odsud vydali k Svatováclavskému prameni, ke kterému se dostanete z Holašovic po žluté turistické značce a následně červené. Ve stanovišti Pod Skalkou sejdete na lesní cestu. Cest tam vede více, žádná turistická trasa ale přímo k prameni. Jedna cesta má bezmála 3,5 km. My se vydali neznačenou cestou přes vrchol Skalky (688 m), což byl moc pěkný výšlap do kopce. K prameni se dostanete i z druhé stany z Obce Chmelná u Křemže, tato cesta je kratší, jednosměrná trasa má cca 1,8 km.
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku