Jedna z must-see atrakcí na východu Moravy je bezpochyby Valašské muzeum v přírodě. Návštěva do valašské minulosti bude bavit dospělé i děti.
Během naší třídenní dovolené na Valašsku jsme věnovali celý jeden den návštěvě Rožnova pod Radhoštěm. Asi víte, že v Rožnově je jeden z nejznámějších skanzenů v Česku - Valašské muzeum v přírodě. Výlet jsme museli trochu přizpůsobit našim dvěma malým dětem, takže jsme všemu nevěnovali tolik času, kolik bychom chtěli. Připravte se na to, že jeden den tady vám uteče jako nic a budete mít pocit, že byste potřebovali času mnohem víc.
Když jedete autem
Nutno říct, že jsme tady byli na konci září, což je už trochu po sezóně. Proto byl náš výlet příjemnější než by byl v červenci, kdy bychom se museli prodírat davy lidí. Lidi samozřejmě byli, ale bylo to relativně v klidu. I proto jsme parkovali zdarma podél příjezdové silnice, cca 200 m od vchodu do Muzea. O něco dál od Muzea (ale stále velmi blízko, cca 500 m) blíž k centru Rožnova je velké placené parkoviště.
Stojí to za to
Za 200 Kč na dospělou osobu (děti do 6 let zdarma) jsme dostali volný vstup do Dřevěného městečka, Valašské dědiny i Mlýnské doliny. Cena, kterou zaplatíte v hlavní budově s názvem "Sušák", je adekvátní. Když už tady jednou jste, projděte si všechno, stojí to za to.
Dřevěným městečkem do 19. století
Dřevěné městečko je nejstarším muzeem v přírodě ve střední Evropě a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století 20. Celé městečko projdete svižně zhruba za hodinu, ale určitě byste tady mohli pobýt mnohem delší dobu a víc si to užít. Prozkoumat detaily domů, nábytek, vybavení. V areálu městečka je spousta prodejců v dřevěných stáncích, kteří prodávají místní dobroty, dvě hospůdky, často se zde koná i kulturní program.
Za technikou do Mlýnské doliny
Mlýnskou dolinu jsme absolvovali s průvodkyní za hodinu. V tomto areálu najdete technické stavby na vodní pohon, všechno plně funkční. Průvodkyně vysvětlovala a ukazovala, jak se dřív mlelo obilí, lisovaly oleje, řezalo dřevo, kovář ukoval před našimi zraky podkovu. Názorné ukázky se Klárce sice líbily, ale opravdu by to ocenily až větší děti. V mlýnské dolině je také dětské hřiště i pro nejmenší návštěvníky a velká lavičková houpačka pro všechny
Valašská dědina - ráj pro děti
Pro děti nejzajímavější a nejrozsáhlejší areál je Valašská dědina. Hospodářské usedlosti, kovárna, mlýn, to všechno je rozmístěno ve svahu pečlivě imitující vesnice v Beskydech v minulosti. Do Valašské dědiny jsem se s Klárkou vyvezla na koňském povozu za 50 Kč (což vřele doporučuju, kopec nahoru je pro malé děti dost náročný a pán nám během cesty povídal spoustu zajímavého). Vyvezl nás až do horní části, takže dědinou jsme procházeli z kopce dolů. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století, nahoře na pastvě se pase stádo ovcí, mezi domy se prochází kačeny a husy, v chlívku nakouknete na krávy. V jednotlivých domech můžete narazit na "rodáky", kteří vám zodpoví každou otázku. Ve Valašské dědině strávíte s dětmi aspoň tři hodiny, pokud nebudete spěchat. Pokud budete ve vesnici až úplně nahoře, doporučuju navštívit i známou Jurkovičovu rozhlednu.
Dobře se tady najíte
V celém areálu najdete několik restaurací, my jsme si vybrali tu ve Valašské dědině. Místní koliba má široký výběr specialit (kyselica, halušky, frgály, bramborové placky...), ceny jsou sice vyšší, ale jídlo bylo velice chutné.
Zázemí pro rodiny s dětmi
Co vždycky ocením, je dobré zázemí pro maminky a miminka, tím mám na mysli hlavně přebalovací pult. Jedno takové místo najdete právě u zmíněné koliby, druhé v centrální budově nazvané Sušák.
Valašské muzeum v přírodě je skvělým místem na jednodenní výlet po Česku s dětmi, každá věková kategorie si tady najde to svoje.
Tuto recenzi nám poskytla Jana ze svého blogu blogzrzky.cz.
Za krásné fotky děkujeme také Miladě z Mili foto.
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku