Tady dětem můžete bezpečně říct: Ztraťte se! A to klidně na dvě hodiny:-).
Tahle aktivita pobaví skupinu od školkáčů po seniory (ověřeno). Přírodní bludiště je plocha v parku, tvořená stěnami přes dva metry vzrostlých a zahradnicky sestříhaných habrů. Aktivitu proto doporučujeme provozovat v ročním období, kdy stromy/keře mají listy;-). Květen, červen a září víkendy a svátky, o prázdninách denně.
Labyrint světa od Ámose
Rodinné vstupné je 100 Kč, což by se za cestu bludištěm mohlo zdát hodně, ale my jsme si zde užili legrace na dvě hodiny. Labyrint je opravdu důmyslný, byť tvarem čtverec, uvnitř má cestičky do oblouků a zatáček připomínajících poledníky a rovnoběžky zeměkoule. On je totiž Brandýs nad Orlicí spjat s životními osudy Jana Amose Komenského, který zde napsal svůj Labyrint světa a ráj srdce. Toto téma tedy připomíná labyrint z keřů – v samém centru, ráji, jsou betonové schůdky, z nichž si můžete, zvláště jste-li vyšší postavy, bludiště prohlédnout shora.
Kudy kam
Jako záchytné body vám při bloudění mohou posloužit čtyři odpočivadla, schematicky rozestavěná a důmyslně poskládaná jako betonový stolek a dvě židličky, každý ze tří těchto objektů má vždy jiný tvar (což si asi stejně nezapamatujete, takže vám to při orientaci vlastně nepomůže). Přes keře nejde (nebo nejde moc) vidět skrz a, jak jsem napsala výše, jsou přes dva metry vysoké, takže dalším orientačním bodem může být zadní (zamčená) branka, okolní stromy nebo památník Komenského na vyvýšeném místě před labyrintem.
Najít cestu do středu a zase ven opravdu není úplně prvoplánově snadné, sama jsem v jednu chvíli se zamotanou hlavou vytáhla mobil s mapou a leteckým pohledem na labyrint:-).
Přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí je v parku v blízkosti kempu, milovníci koupání si kousek odtud přijdou na své ve starém, leč funkčním a volně přístupném venkovním koupališti/bazénu.