Pro vědátory, které zajímá vesmír, pohyb planet, gravitace, střídání ročních dob, měření času, hodinové stroje, zvony kostelních věží – krásné interaktivní muzeum Expozice času zabaví nejvíce školní děti a dospělé, ale aktivity jsou zde i pro zvídavé školkové děti.
V Expozici času jsme byli několikrát, je to zábava na hodinku-dvě. Množství podrobných doprovodných textů k exponátům na panelech nestihne přečíst ani dospělý, pokud zároveň hlídá menší děti, ale zvlášť pro starší děti, které udrží déle pozornost a zajímají se o vesmír, toto muzeum velmi doporučujeme.
Planety a glaxie
V první velké místnosti jsou modely Slunce, Měsíce, Země, dozvíte se zde o galaxiích a mlhovinách – naše školkové děti nejvíce bavila interaktivní obrazovka s programem, v němž přiřazujete na správná místa jednotlivé planety sluneční soustavy a dostane se vám k nim komentáře. Jinak děti žasly nad tím, jak vypadá uvnitř Slunce, a chvíli je bavilo také koukat na tmavý strop na malou vesmírnou projekci.
Dále muzeum vystavuje různé druhy starověkých a středověkých kalendářů a vysvětluje, podle čeho a jak lidé v minulosti měřili čas. Připomenuti prostřednictvím medailonů jsou významní fyzikové, astronomové a vědci.
Hodiny, kyvadla a zvuky zvonů
Nahoře v patře si pak můžete prohlédnout různé druhy hodin – zejména historických, zdobených, a také zvony. Dále nahlédnete do hodinářské dílny, figurína pana hodináře je jako živá. V horním patře expozice děti bavila zejména práce s kyvadly (kratší/delší, závaží a rychlost pohybu…), oddechnout si můžete u dotykových obrazovek se sluchátky a ukázkami zvuku zvonů a zvonoher z různých kostelů. Pro menší děti tu jsou xylofony a drobné rytmické nástroje. Pokaždé si uděláme snímek ve fotokoutku v kulise s astronautem.
Expozici času si rozhodně užijí technicky orientovaní tatínci, muzeum dává inspiraci k dětským filozofickým úvahám o čase a o životě.