Pobřeží jižního Španělska Costa del Sol má nádherné hlavně pláže. My jsme tady s dětmi strávili týden v říjnu napůl u moře a napůl na výletech po nejjižnějších cípech Evropy.
Let a půjčení auta
Do jižního Španělska jsme cestovali s dětmi 3 a 6 let začátkem října. Chtěli jsme si ještě trochu protáhnout léto, což se povedlo. Bylo kolem 25 stupňů, někdy i 28, takže se dalo krásně vyrážet na výlety a každý den jsme strávili i chvilku u moře nebo bazénu (byť jsme se koupali většinou sami, protože voda už byla studenější).
Španělsko milujeme a do Malagy se dají koupit levné letenky s Ryanairem z Prahy, čehož jsme využili a celá rodina letěla tam a zpět za 10 tisíc. Let trvá tři hodiny (zkracovali jsme si ho hrami na cesty z Herníčkáře). Na letišti jsme měli předem rezervované auto přes internet u Goldcar. S půjčovnou jsme byli spokojení, všechno proběhlo hladce, můžeme doporučit. Rozhodnutí půjčit si auto bylo jedno z nejlepších, protože díky tomu jsme nebyli omezení ve výletování, které jsme si báječně užili.
Tip na ubytování s bazénem
Autem jsme z letiště popojeli ještě hodinu na jih, kde jsme byli ubytovaní na klidném předměstí mezi letovisky Marbella a Estepona. Přes airbnb jsme si rezerovali tento byt. Byl veliký, hezky zařízený, měl krásnou terasu, obývák, dvě ložnice a vybavenou kuchyň. Přímo pod okny byl mezi banánovníky bazén s mělkou i hlubokou částí, ve kterém jsme byli vždycky sami. Super taky bylo, že jen dva bloky odtud bylo několik restaurací, supermarket a skvělá kavárna, kde pekli vlastní cukroví. K moři to bylo 10 minut pěšky, s dětmi až 20 :-).
Nevýhoda byla blízkost dálnice. Tady první poučení, pokud se chystáte do Andalusie k moři: podél celého pobřeží tady vede dálnice. V určitých místech se ale od moře odklání dál do vnitrozemí, třeba v letoviscích, takže tam je klídek. Tady byla zrovna dálnice moři blízko a my jsme bydleli pár ulic za ní. Takže cestou k moři jsme ji museli přejít nadchodem. A večer na terase jsme hukot aut trochu slyšeli.
Ideální letovisko v jižním Španělsku?
Jestli řešíte, kam s dětmi na jihu Španělska vyrazit, volila bych příště k ubytování přímo Esteponu. Je to moc hezké městečko, ve kterém je kromě hotelů i hezké zachovalé centrum s bílými domky a katedrálou. Podél široké pláže tady vede upravená promenáda. A hlavně: Estopona má vlastní mikroklima! Přímo nad městem se tyčí hora o výšce 1400 metrů, která prý má na svědomí to, že tady neprší a svítí slunce skoro celý rok.
Naopak během projíždění se nám nelíbilo městečko Torremolinos přímo pod Malagou, které je plné vysokých „panélákoidnch“ hotelů.
Úžasné pláže na Costa del Sol
Pobřeží Costa del Sol se někdy přezdívá Costa del golf. Golfových hřišť je tady plno a kolem nich většinou luxusní rezorty a soukromé vily. A v nich povětšinou starší britské páry, které tady tráví zimu. Ty tvořily naprostou většinu našich spolucestovatelů, které jsme potkávali. Byli milí, dávali se s námi do řeči a usmívali se na naše děti.
Pro nás byly mnohem zajímavější než golf pochopitelně pláže. A ty jsou tady opravdu úžasné. Všude, kam jsme přišli k moři, tam bylo nádherně. Ve městech vedou podél moře upravené promenády, mezi letovisky jsou pláže divočejší, ale taky krásné - široké, písčité s pozvolným vstupem do vody. Naše děti si to neskutečně užívaly: jak jemný písek, tak vlny, které byly velké tak akorát, aby bylo moře zábavné, a přitom se do něj v klidu i s dětmi mohlo.
Každý den jsme strávili někde u moře alespoň hodinku a jinak jsme podnikali výlety:
1. Výlet: Nejjižnější cíp Evropy Tarifa
Do Tarify jsme to měli hodinu a vyrazili jsme sem hlavně aby se děti vykoupaly v oceánu, protože o tom mluvily od naší minulé návštěvy Porta. Právě tady, v nejjižnějším cípu Evropy, odkud je to k Africe jen 14 km, se láme Středozemní moře v Atlantský oceán.
Dojeli jsme na pláž u této restaurace, kde jsme se najedli ryb a děti si zařádily ve vlnách. Tahle veliká písečná pláž byla asi vůbec nejhezčí z celé dovolené. Hodně tady fouká, takže ve vodě byli jen naše děti a kiteři. Nám ale vítr nijak nevadil a užívali jsme si vodu a výhledy na Afriku za mořem.
Pak jsme popojeli přímo do centra města Tarifa. Ve městě je pevnost na poloostrovu, ke které se dá dojít, dovnitř se ale nemůže. Prošli jsme se městečkem a jeho živým centrem s křivolakými uličkami plnými kaváren. Dětem se nejvíc líbila mozaiková kašna se žábami na náměstíčku Plaza de la Ranita.
2. Výlet: Bílá vesnice Casares se zříceninou
Tady bylo fakt nádherně. V Andalusii je několik „bílích vesnic“, což jsou fotogenické vesničky se samými bílými domky ve svahu jinak pustých kopců. U Casares jsme parkovali na kraji vesničky a prošli se k náměstí a pak nahoru krásnými bílými uličkami s domky, na kterých jsou všude květináče s barevnými květy. Pomalu jsme vyšli na vrchol kopce. Tady byly děti nadšené, protože tu stojí zřícenina, kterou si mohly prolézat a hrát si své dobrodružné příběhy. Nám se zase líbily výhledy z výšky na okolní vyprahlé kopce.
3. Výlet: nejen opičky na skále Gibraltar
Gibraltar byl náš největší výlet, a tak nás nadchnul, že si zaslouží samostatnou recenzi (tady). Děti zážitky z Gibraltaru stále vyprávějí.
4. Výlet: město na skále nad soutěskou: Ronda
Ronda je naprosto ikonické město v horách, které se rozprostírá na skále. Jeho starou a novou část dělí hluboká soutěska překlenutá mostem. Právě tento most Puente Nuovo, který můžete přejet autem i přejít pěšky, je nejnavštěvovanější místo. Taky jsou tady krásná náměstí, klasické bílé uličky a spousta vyhlídek na skálu, na které přímo stojíte, a na okolní hory.
K městu dojedete serpentinami za necelou hodinu jízdy od pobřeží. Zaparkovali jsme na této ulici poblíž starého centra a vyrazili procházkou do města směrem k mostu. Ten jsme přešli, zašli ještě k budově nejstarší arény pro býčí zápasy ve Španělsku, a okruhem kolem paláce Casa del Moro zase zpátky. Nenáročná procházka. Ty výhledy do soutěsky a na město byly opravdu neskutečné. Na druhou stranu nás bohužel nenadchla atmosféra města. Zatímco na ostatních výletech byl klídek, tady bylo hodně lidí a ruchu.
Nakonec jsme v Rondě strávili zhruba tři hodinky. Určitě by se dalo i víc, slavné jsou tady zachovalé Arabské lázně. My jsme po procházce sjeli raději zpět k moři do oblasti San Pedro de Alcántara, kde jsme si na další krásné pláži dali v jednom z plážových bárků na rozloučenou s Andalusií paellu.
Co ještě podniknout v Andalusii s dětmi?
Spoustu věcí jsme navštívit nestihli, pochopitelně, tak jen některé zmíním. Předně jsme vůbec nenavštívili Malagu. Ta má prý krásný hlavně přístav, podél kterého vede park a je v něm i „ruské kolo“. A taky je tu muzeum Picassa :-)
A pokud byste chtěli navštívit víc dětských atrakcí, tak v letovisku Torremolinos přímo vedle Malagy je zoologická, lunapark, aquapark i možnost vyjet kabinovou lanovkou na horu nad městem.
Na kolik to vyšlo
Pro srovnání, jestli by se vám víc vyplatilo vyjet do Španělska s cestovkou, nebo po vlastní ose, tady je náš rozpočet na čtyřčlennou rodinu:
Ubytování na týden 13 tisíc, půjčení auta a autosedaček včetně pojištění 8 tisíc, letenky 10 tisíc. Vstupy jsme platili jen na Gibraltaru na lanovku a do přírodní rezervace, což byly cca 2 tisíce Kč. Sem tam jsme něco nechali za parkování a taky benzín. V součtu čtyřčlenná rodina bez jídla 35 tisíc Kč. Jídlo na dovolené nepočítám, protože jíst bychom museli i doma :-)
Pokud byste chtěli víc tipů, jak na cestování s dětmi i bez cestovky, a jak si celé to plánování usnadnit a cesty zorganizovat, mrkněte na naši knížku Ověřeno Rodiči - Osvědčené tipy, jak si užít cestování s dětmi.
Celkový dojem
Celkově jsem malinko přemýšlela, jestli dát dovolené 4 nebo 5 hvězdiček. Španělsko fakt milujeme, ale upřímně kolem Barcelony nebo v Madridu se mi líbilo krapet víc. Tady městečka neměla tak autentickou atmosféru. Na druhou stranu na Costa del Sol se jezdí kvůli moři a plážím. A ty jsou tady opravdu super. :-)