Krátký výlet, který děti v pohodě ujdou. Uvidí tady nejhlubší propast, ve které navíc žijí netopýři a pak ještě jeskyně se zajímavou prohlídkou.
Lázně Teplice nad Bečvou se nachází v Moravské bráněm na levém břehu řeky Bečvy. Naše putování začalo na parkovišti u vlakového nádraží a jeho délka byla přibližně 4 km. Na parkovišti se nachází parkovací hodiny, ale v době naší návštěvy byly mimo provoz.
Výstava hned na nádraží
Na nádraží se nachází informační centrum k Hranické propasti, kde je umístěna interaktivní mapa propasti. Můžete zde shlédnout krátký film o jejím objevování nebo se pomocí 3D brýli projít po lázeňské kolonádě či nahlédnout do hlubin propasti.
K nejhlubší propasti v Česku
Z nádraží jsme se vydali po Naučné stezce Hůrka, která měří 2,1 km a končí u autokempu v Hranicích na Moravě. Děti provází netopýr Myotík, který je seznámí s faunou a flórou Hranického krasu, jeho vznikem, s propastí či zříceninou středověkého hradu Svrčov. Cesta se vine do kopce k propasti mezi dřevěnými plůtky a je sjízdná i s kočárkem. Po zhruba 600 metrech mírného stoupání dojdeme k propasti, u které se nachází nová vyhlídka na dno propasti a bezedné jezírko.
Hranická propast je s celkovou naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Zároveň je díky rekordní hloubce vody 404 m nejhlubší zatopenou propastí světa. Jícen propastí je dlouhý 104 m, široký 34 m a hluboký 69,5 m. V části propasti zvané Rotunda byla objevena dosud jediná letní kolonie samic netopýra velkého v podzemí u nás, jde také o významnou lokalitu s výskytem čtyř kriticky ohrožených druhů netopýrů.
Propast vytváří vhodné podmínky pro růst velmi ohrožené kapradiny. U propasti projevily naše děti zájem podívat se do jeskyní, vydali jsme se tedy zpět po stejně stezce. Další možností je pokračovat po Naučné stezce ke rozcestí Na rozhraní a ke zřícenině hradu Svrčov a odtamtud se vydat zpět k nádraží po zelené turistické značce. Hrad zde připomínají jen samé kameny a skály, jiné připomínky gotického hradu byste hledali marně. Připomíná ho jen informační tabule a vyhlídka do údolí.
Pokračujeme do jeskyní
Po návratu k nádraží jsme se vydali na druhou stranu silnice a podél řeky jsme došli na lázeňskou promenádu. Po cestě parkem potkáte areál s minigolfem a hřištěm pro děti. Na kolonádě je možnost zakoupení tradičních oplatek a dalšího občerstvení, nachází se tady také kavárna. Vystoupali jsme po cestě ke vstupu do Zbrašovsko aragonitových jeskyní.
Ve vstupní hale je k dispozici WC a obchůdek se suvenýry a občerstvením. Do jeskyní je zakázán vstup psům a větší batoh musíte nechat na pokladně. Vstupné lze uhradit kartou nebo v hotovosti. Zbrašovsko aragonitové jeskyně byly objeveny na přelomu let 1912 / 1913 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Vznikly působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky. Teplota v jeskyni celoročně dosahuje příjemných 14,5°C, jsou tedy nejteplejšími jeskyněmi v České republice.
Poutavá a svižná prohlídka
Kluci zvládli prohlídku v kraťasech a lehké mikině. Prohlídka se nám i dětem líbila. Nejvíce děti zaujala přítomnost toxického plynu a ukázka zhasnutí zapálené svíčky v zamořeném prostoru. Prohlídka jeskyní byla poutavá a svižná. Průvodce nepodával zbytečně moc odborných informací a děti ho vydržely v klidu poslouchat. Trasa měří 375 m a zahrnuje 126 schodů. U východu z jeskyní se nachází pramen Kyselka, který jsme s dětmi ochutnali.
Od jeskyní jsme se vraceli zpátky k parkovišti u nádraží přes lázeňskou kolonádu. Koupili jsme dětem zmrzlinu a využili přístupu k řece, ve které si kluci ochladili nožky a nakrmili jsme kačenky.