Zoo v Ostravě má příjemnou atmosféru, je vkusně promyšlená, má koncept a každým rokem se posouvá kupředu. Nově přibylo mega hřiště, ale jsou tady i části, kde se budete cítit jako v přírodě a neuvidíte ani nohu.
Moc rádi a často jezdíme do zoologické zahrady v Ostravě. Pro místní maminky na mateřské je celoroční permanentka v ceně pěti vstupů skoro povinnost:-).
V Zoo jako v lesoparku
Překvapí vás, jak je rozlehlá. Čím hlouběji do zoo pokračujete, tím je krásnější a útulnější. Proti jiným zoologickým je zde mnohem více zeleně a občas přemýšlíte, jestli jste v zoo nebo v lesoparku. Za jeden den ji v podstatě ani nezvládnete projít celou. Je pečlivě udržovaná. Zahradou prostupuje myšlenka ekologie, šetření přírodních zdrojů a ochrany divoce žijících zvířat. Je zde řada zajímavých naučných panelů a názorných expozic, které poutavě tuto problematiku přibližují. Navíc celou zahradou prostupuje i botanická zahrada.
Po zoo jsou docela často rozmístěny i tiché kojící koutky s dřevěnou clonou, lavičkou a pěkným výhledem, skoro v každém pavilonu je i místnost s přebalovacím pultem, a kohoutky s pitnou vodou. Na každém kroku je i krásné větší či menší hřiště pro děti různého věku.
Jídlo, hřiště i vláček
Potkávat budete i spoustu občerstvení. Pokud chcete dát dětem něco „nesmaženého“, restaurace Saola s polévkami nebo třeba kuřecím rizotem a špagetami je skoro u vstupu. Naše taktika je dojít před obědem jen na statek (u něj je mega hřiště z roku 2018) a zbytek zoo zvládnout až po jídle, abychom se na oběd nevraceli do kopce a daleko.
Většina expozic už je po rekonstrukci. Za zmínku stojí zejména Čitaván s medvědy a opicemi, Pavilón evoluce se šimpanzy, safari vláček přímo skrz výběhy nebo pavilón slonů. „Slabší část“ je v podstatě jen okolo kočkovitých šelem a pavilónu opic, kde ještě nějaké rekonstrukce proběhnou. Většina druhů opic má však přes léto krásné výběhy na ostrůvcích v jezerech.
Interakce se zvířátky
Cesta zpět ke vstupu je do kopce a s unavenými prcky je ideální vláčkem za 30 Kč, který v pohodě vozí i kočárky a startuje od Pavilonu evoluce. Zjistěte si, kdy je otevřený ostrůvek s lemury, mezi kterými se dá volně chodit. Bývá to jen asi hodinu denně a je to super. A nezapomeňte peněženku naplnit pětikorunami na automaty s krmením pro nejrůznější zvířátka jako kozy, morčata, kačeny nebo ryby.
Jak se vyhnout davům
Mám pár tipů, jak zoo projít v poklidu v letní špičce. U vstupu jděte hned doprava směrem ke koňům. Po hlavní stezce toho tolik neminete (uvidíte opačné strany výběhů) a půjdete kolem krásných průchozích voliér s ptáky. Spojíte se opět s hlavní trasou na statku, kde naši nejmenší nemohou chybět:-). Pokud Vám už lidi polezou krkem nebo budete chtít uspat děti, doporučuji „Cestu lesa“ a „Cestu vody“. Jsou to krásné procházky lesíkem a kolem vody a mají tu voliéry s dravci. Na vodní stezce se krmí ryby z mostu nad vodou, což děti šíleně baví. Po cestě jsou i hřiště, na které nikdo nechodí a jsou nádherně umístěná mezi lesíky na louce. Odpočíváme tady během celodenních výletů. Je to jen kousíček ke zvířátkům i k občerstvení a děti se vyřádí v klidu přírody a nikde ani noha. V létě doporučuju vodní svět za restaurací Saola. Děti si pohrají s vodou a u toho se i osvěží:-).
Zábava v dešti
A pár tipů, když je chladno nebo prší. To jsou naše nejoblíbenější návštěvy, protože zejména v týdnu tady potkáte jen pár maminek s kočárky. Všude je klid a všechno máte jenom pro sebe. V podstatě celou návštěvu můžete strávit ve velkých pavilonech, které jsou vytápěné a pro děti neskutečně zajímavé. Třeba hroši s krokodýli, opice, sloni nebo evoluce jsou sami o sobě každý na hodinu (teda alespoň v naší rodině). Skvělá je Papua, kde jsou akvárka s rybami a leguány až po zem. Ideální je tady svléknout miminka, nakrmit a nechat lozit po zemi. Fantazii se meze nekladou:-).
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku
Ubytování v okolí

Apartmán Sulov

Hotel Horal

Apartments Hážovský Dvůr

Chalet-Beskydy

Bečva Villa Resort

Apartmány Bílá 188

Penzion U Boženky

Ubytování u hrádečku
