V Dubrovníku žijeme s mým mužem a dětmi už několik let – a je to čím dál lepší. Když jsem sem přijela poprvé, slovní spojení „Dubrovník s dětmi“ mi připadalo jako vtip, protože na první pohled se zdá, že málokteré město v Evropě, je tak málo přizpůsobené dětem jako právě Dubrovník.
Schody jsou všude, krkolomné uličky, přívlastek baby-friendly tu dodnes nikomu nic neříká. Dětské koutky a přebalovací místnosti se tu nevedou. Časem jsem to pochopila: je to zdejší mentalitou, hrdostí lidí, kteří ne a ne jít s dobou – jsou pořád stejní, a mají zato, že chce-li někdo vidět Dubrovník, děti neděti, musí se zařídit a přizpůsobit. To však neznamená, že Dubrovčané nemají rádi děti. Naopak! Kamkoliv přijdete s kočárkem nebo s malými dětmi, jste vítáni a místní se k dětem chovají láskyplně a vlídně. Vždycky vám pomohou, zaimprovizují, protože tady prostě chybí vybavení, na které jsme ve stejně velkých městech v ČR dávno zvyklí.
Pokud chcete do Dubrovníku vyrazit s dětmi, nedejte se nikým odradit a přečtěte si následující tipy, které vám cestu a pobyt značně usnadní (prověřeno desítkami samostatných cest tam a zpátky). Důležité varování: Dubrovník je nádherný, má atmosféru jako málokteré evropské město, a lidé jsou tu milí a srdeční, takže hrozí láska na celý život.
Kdy sem vyrazit?
Zásadně mimo sezonu. NIKDY, ale opravdu nikdy sem nejezděte v hlavní sezoně, tj. v červenci a srpnu. S dětmi je to cestovatelská sebevražda a záruka nepohody pro všechny. Během školních prázdnin je tu narváno, jezdí sem desítky výletních lodí, které město zaplaví davy lidí. Kdy tedy přijet? Kromě prázdnin vlastně kdykoli, zažili jsme tady opakovaně Vánoce v tričku. Ideální je květen nebo říjen, kdy je vesměs teplo, v říjnu (a někdy i v květnu) se dá navíc koupat, ceny ubytování jsou násobně nižší, než v hlavní sezoně.
Akce v mimosezóně
V průběhu celé mimosezony se tady koná spousta zajímavých akcí:
- v listopadu můžete zkusit sklízet olivy. Zeptejte se majitele vašeho apartmánu, jestli by vás nevzal s sebou. Určitě vzal! A třeba od něj dostanete i lahvinku oleje zdarma.
- v prosinci jsou tu krásné vánoční trhy a kluziště, kde můžete bruslit v mikině.
- v únoru maškarní, které místní dospělí i děti berou velmi vážně, takže je na co se dívat a případně se zúčastnit.
- v březnu ústřicový festival. Osobně ručím za to, že na světě nenajdete chutnější ústřice, a pokud přijedete na březnový Festival ústřic, tak budou i nejlevnější.
Jak se sem dostat?
Od dubna do října je do Dubrovníku přímé letecké spojení z Prahy se Smartwings. Za půldruhé hodiny zde. Cena zpáteční letenky cca 6.000,- Kč na osobu. Cesta autem stojí zhruba 200 EUR v jednom směru, pokud nikde nepřespáváte. Já přespávám vždy, protože jezdívám s dětmi sama a jet 1300km na jeden zátah je náročné pro mě i pro děti. Takže záleží na tom, co preferujete, na jak dlouho se sem chystáte a kolik vás jede. Chorvatská dálnice je drahá, ale skvělá a mimo hlavní sezonu prázdná. Pumpy mívají hřišťátka, každopádně daleko nejlépe vybavené stanice jsou žluté pumpy Tifon, mají vše včetně dětské židličky, mikrovlnky, hracího koutku, atd. Pokud jedete autem a hodláte bydlet přímo ve městě, ověřte si, jestli ubytování nabízí parking zdarma, a jak daleko od domu se nachází.
Kde se ubytovat?
- Kempy nemám vyzkoušené na vlastní kůži, ale podle hodnocení přátel vím, že jsou spíš průměrné.
- Hotely jsou finančně náročnější, kromě úplné mimosezony, tj. listopad-únor. Každopádně pro zájemce doporučuji Valamar Lacroma, případně Dubrovnik Sun Gardens (20 min jízdy od města).
- Zbývají apartmány: je jich nepřeberné množství. I v centru, tj. uvnitř městských hradeb lze najít byty, k nimž dojedete s kočárkem, ale pokud chcete mít jistotu, že vás nečekají dlouhé schody (které dovedou být nepříjemné i s nosítkem/šátkem), musíte se předem zeptat majitele. Mimo sezonu seženete slušný apartmán i za 30 EUR/denně, s blížící se sezonou ceny přiměřeně stoupají, a v červenci lze stěží sehnat byty pod 180 EUR/denně. Pokud však nelpíte na ubytování v romantickém centru města a bezprostředním okolí, hezké a cenově dostupné apartmány seženete ve čtvrtích Lapad nebo Babin Kuk.
Kam na procházku a co vůbec podniknout?
Samotné centrum města děti obvykle až tak nezaujme, ale pokud vyrazíte směrem k vlnolamu Porporela a uděláte si piknik na přilehlé skalnaté pláži, děti budou jásat. Starší děti většinou ocení (a vydrží) túru kolem Dubrovníku po městských hradbách – můžete to vzít jako bojovku, mít s sebou průvodce a jít od tvrze k tvrzi. Cesta volným tempem trvá tak hodinu a půl. Na hradbách jsou každou chvíli schody, takže s menšími dětmi jedině v nosítku.
Děti určitě ocení jízdu lanovkou na vyhlídku nad městem – horu Srđ, ale jízdenka na lanovku je mimořádně drahá (čtyřčlenná rodina s dětmi nad 4 roky zaplatí 400 HRK, což je cca 1.400 Kč). Pokud ovšem o vyhlídku stojíte a máte auto (taxi, Uber), dá se vyjet nahoru dobrodružnými serpentýnami. Nahoře je, kromě nádherného výhledu, muzeum dokumentující srbsko-chorvatskou válku, obvykle zajímá nejen dospělé, ale i starší školáky. V nedaleké vesnici Bosanka (3 minuty autem) je restaurace Konoba Dubrava, kde výborně vaří, mají tam přebalovací stůl a venkovní hřišťátko (nečekejte žádný zázrak, ale funkční houpačka a klouzačka tam je).
Jak je to s dětskými hřišti?
Když jsme u hřišť: dětská hřiště v centru Dubrovníka jsou nemnohá a nepříliš oslnivá. Ale jedno hřiště stojí za návštěvu, ačkoli tam kromě košů na basket nejsou žádné atrakce - hřiště Miho Mrnarević v ulici Peline. Je přímo pod nejvyšším bodem hradeb a je z něj nádherný výhled na celé město. Když vezmete míč nebo házecí talíř, třeba děti nalákáte.
Vyhrajete si i na většině pláží. Všechny jsou oblázkové, tj. pokud vezmete fixy a budete malovat obličeje na oblázky, máte o zábavu postaráno; pokud fouká, vezměte draka – místní si vás budou fotit, protože draka ve většině případů ještě nepouštěli. Mimo sezonu je krásná hlavní městská pláž Banje, případně (odpoledne) Sv. Jakov – ale je tam dost schodů. V okolí Dubrovníku jsou pro mimosezonní procházky dobré pláže v městečku Orašac, Mlini nebo Cavtat – všude narazíte na dětská hřiště.
Pokud jsou vaše děti vyloženě „hřišťové“, tak se vyřádí na dvou procházkách:
- Zaprvé, promenáda v oblasti Uvala Lapad, tam jsou tři velká hezká hřiště, cestou zmrzlinárny a kavárny. Skvělé pro závodníky na koloběžkách/odrážedlech. A propos odrážedla: pokud jste je s sebou nevzali, nevadí – pokud je odpoledne hezky, stavte se po 15.h v lapadské restauraci Sunset Beach – místní si tam rádi dávají kávu (a výborné zákusky) pod slunečníky, zatímco jejich ratolesti jezdí na kolobrndách (bruslích, kolech) po obrovské terase přímo před kavárnou. A vozidla se navzájem testují a půjčují, bez konfliktů (většinouJ), příchozí bez vozidel, když hezky řeknou, zatím vždycky přišli na řadu.
- Další skvělá procházka je 15 minut autem, na trase Srebreno-Mlini: je tu postupně asi pět hřišť (a pláží), každé jiné, skončit můžete na pláži před hotelem Astarea v Mlinech. Celá trasa pohodlně sjízdná s kočárkem.
Poslední hřiště, které stojí za zmínku: hřiště se dvěma obřími pískovišti a moudře umístěnými slunečníky přímo nad hrací plochou na pláži Mandrač ve čtvrti Solitudo. Ideální pro pikniky, my jsme tam mimo sezonu cca obden.
Pro děti je skvělý výlet lodí, takže pokud se vydáte na některý z blízkých ostrovů (Šipan, Lopud, Koločep), neuděláte chybu. Jen, pozor, jídlo s sebou, restaurace bývají mimo sezonu často zavřené, případně jsou předražené. Nejblíž z Dubrovníku to máte na ostrov Lokrum – cca patnáct minut lodičkou. Platí se tam vstupné, ale pro děti je ostrůvek atraktivní, jsou tam ochočení králíci, pávi, velké hřiště, botanická zahrada. Upozornění: nečekejte vzorně opečované oleandry, veškerý povrch ostrova je poněkud ošoupaný a zanedbaný, ale trojkombinace králící+hřiště+výlet lodí u dětí vždycky boduje.
Co dělat, když prší?
No…prší:-) – od května do října to bývá většinou jen přeháňka nebo deštíček. Místní zalezou a celý den nevytáhnou paty, my, otrlí Češi a Češky, nasadíme gumáky a pláštěnky, a chováme se stejně, jako když svítí slunce. Každopádně, pokud prostě hledáte nějakou aktivitu uvnitř, pak ve starém městě doporučuji Přírodovědné muzeum (Prirodoslovni muzej), kde mají útulnou a skvěle zařízenou „vědeckou“ herničku. A samotné muzeum mívá zajímavé výstavy. Akvarij neboli Mořský svět nedoporučuji – kromě pár větších ryb je to spíš taková větší a hodně drahá akvaristika. Skvělé je Ice Café Milano v obci Mlinech, mají tam nejlepší zmrzku široko daleko, skvělé domácí dorty a hlavně dětský mini-koutek, což je naprostá rarita.
Kde jíst?
Nejlevnější varianta je vařit si v apartmánu. Na trhu zakoupíte celoročně čerstvé ryby a sezonní zeleninu, zdejší supermarkety Konzum, Tomy nebo Pemo jsou dobře zásobené a některé produkty jsou ve výrazně lepší kvalitě, než u nás (schválně si tu kupte třeba kuře).
Pokud chcete nešetřit a na jídlo vyrazit, tak na snídani je nejlepší Gradska Kavana. Celkově tu dobře vaří, tj. dobrá je i večeře či oběd, děti mohou pobíhat/jezdit na čemkoli po přilehlé starobylé promenádě a budete je mít na očích. Ve starém městě je slušná restaurace Kamenica. Jinak, upřímně, váhám. Na drahý drink s fantastickým výhledem Cafe Bar Buža, případně Kod Lady Pipi.
Ale pokud se chcete dobře najíst kousek od města, tak mám několik tipů:
- Zaprvé, výše zmíněná Konoba Dubrava.
- Dále pak Flamingo v Mlinech (žádný výhled, hned u silnice, ale stabilně skvělá obsluha i jídlo za normální ceny).
- Pokud vás je víc, tak rodinná restaurace Mlinica v Dolním Brgatu (jen pro skupiny, tuším, od 10 osob, opravdu kulinářský zážitek a dalmatská pohostinnost, ze které se budete vzpamatovávat!).
- Kdo má možnost a chce si zajet, nechť zavítá do podniku Kapetanova Kuća v městečku Mali Ston (cca 45 min autem od Dubrovníku) – fantastické jídlo, obří porce, tj. pokud si dáte tradiční sépiové rizoto (crni rižot), dejte si ho napůl a i tak se přejíte.
- Vynikající, ovšem výrazně dražší restaurace, kde můžete chody prokládat koupáním, případně jíst a mít na očích děti, kterak se koupají nebo si hrají na pláži: Seosko domaćinstvo Ficović (obec Hodilje), případně Gastro Mare (Kobaš).
Jinak na oplocené hřiště, na kus řeči a na kafe (když budete mít hlad, pokusíme se i uvařit) můžete k nám – do Dolního Brgatu, 5 km jižně od Dubrovníku. V případě zájmu lze u nás za příznivé ceny zakoupit knihy Příručka jadranské snoubenky a Návrat jadranské snoubenky se spoustou dalších postřehů, tipů a s podpisem. J
P.S. Pokud používáte pleny, příkrmy nebo jiné produkty značky Babylove, tak netřeba brát větší zásoby s sebou, v Dubrovníku je několik drogerií DM, a dokonce vám po předložení kartičky přičtou body.
Za recenzi děkujeme Blance z ig jadranska_snoubenka.