Interaktivní filmové, kulturní a vzdělávací centrum, které bylo v roce 2016 otevřeno v nejstarší budově zlínských filmových ateliérů. Úžasné místo pro děti i pro rodiče, odkud si můžete navíc na památku „odnést“ svůj první animovaný film.
Kdo by neznal jména Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nejen o těchto velikánech českého filmu, kteří zde žili a tvořili, je Filmový uzel Zlín – filmové, kulturní a vzdělávací centrum pro celou rodinu. Zábavy a interaktivního vzdělávání tady ale najdete mnohem víc; a to nejen děti, zaplesají i dospělí. Rodiče dnešních dětí uvidí, kde vznikla třeba slavná Zemanova Cesta do pravěku nebo něžný Uzel na kapesníku režisérky Týrlové. Právě podle něj dostalo celé centrum své jméno.
Spodní patra pro větší děti
V přízemí Filmového uzlu najdete krásnou, stylovou kavárnu, ve které si můžete dát zákusek, osvěžit se koktejlem nebo kávou. A pak už je čas na prohlídku, kterou vás provede hra Tajemství filmové truhly. S dětmi budete po celou dobu plnit úkoly, a pokud se vám podaří získat tajný kód ke starobylé truhle, čeká na vás odměna. Pro větší skupiny je možné si předem objednat prohlídku i s průvodcem.
Druhé patro je zasvěceno bohaté historii filmových ateliérů a bavit bude především rodiče a starší děti – dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o nejslavnějších zlínských filmových tvůrcích Týrlové a Zemanovi, ale nechybí ani staré baťovské reklamy, filmové plakáty a dobové fotografie.
Další patro je variabilní a slouží nejrůznějším výstavám nebo společenským a kulturním akcím. Součástí Filmového uzlu je i původní kinosál, ve kterém režiséři sledovali první projekce filmů jako Čarodějův učeň, Ferda Mravenec, Ukradená vzducholoď a další. Vy se zde o víkendech můžete v rámci prohlídky podívat například na studentské animované filmy.
Tvořivý chlívek prasátka Lojzíka
Čtvrté patro se nazývá Tvořivý chlívek a prostřednictvím kresleného prasátka Lojzíka se tady děti dozví, jak vzniká od A do Z animovaný film. Ty nejmenší si užijí například nástěnné puzzle nebo dřevěná odrážedla, větší si můžou vyzkoušet, jak se tvoří storyboard a co vše je pro vznik pohádky potřeba. Inspiraci lze získat třeba od skutečných animátorů večerníčku, kteří ve všední dny pracují návštěvníkům na očích v proskleném studiu.
Úkoly pro děti jsou nápadité a nenásilné, každé si může najít svou zábavu. Po celé budově nechybí lehací pytle a toalety.
Rozpohybuj vlastní hrdiny
Největším lákadlem jsou zřejmě animační dílničky, které je možné navštívit každé víkendové odpoledne nebo v rámci letních příměstských táborů a workshopů v průběhu roku. Z nejrůznějších materiálů si vytvoříte své vlastní postavičky a pak je pod vedením milého personálu rozpohybujete jako skuteční filmoví tvůrci. Fantazii se meze nekladou, techničtěji zaměřené děti i rodiče budou uhranuti animační technikou, ti menší nebo méně zdatní se mohou zaměřit třeba právě na tvorbu postaviček z kvalitní animační modelíny. Výsledný film nakonec jako třešinku na dortu dostanete e-mailem. Podívejte se na náš film zde:-).
Zážitkem je už to, že se ocitnete na místě, kde před mnoha lety vznikaly kultovní filmy české kinematografie. Některé budovy bývalých ateliérů jsou stále v původním stavu, Filmový uzel se nachází ve dvou kompletně zrekonstruovaných. Kromě všeho ostatního se tady podařilo citlivě propojit klasický zlínský funkcionalismus s moderním pojetím architektury a designu. Zkrátka – návštěvu Filmového uzlu doporučuji všemi deseti celé rodině.