Pro fajnšmekry a milovníky léty prověřené stavebnice. Místy působí spíš jako muzeum kuriozit. Nadšence čeká dílnička s hromadou volných součástek, fandové vláčků vyráběných firmou Merkur si ovšem také přijdou na své.
Vstoupíte do omšelé budovy, která snad dříve bývala školou, a okamžitě se v čase přenesete o několik desítek let zpět. V jednotlivých výstavních sálech jsou stovky objektů různých velikostí, postavených z Merkuru. Můžete tu sledovat vývoj stavebnice, dočíst se podrobnosti z historie výroby, žasnout nad titěrnostmi stejně jako obdivovat obří konstrukce. Škoda, že expozice není pojata nijak interaktivně – modely jsou rovnou ve vitrínách, nebo se na ně nesmí sahat, což na jednu stranu chápu, na druhou stranu myslím, že moderní pojetí výstavy by mohlo vypadat svěžeji.
Budovy i dopravní prostředky
Prostoru vévodí obrovská skulptura Ocelového města, postaveného Jiřím Mládkem na motivy románů Julese Verna, s funkčním kolejištěm a projíždějícími vlaky. Mravenčí práce zasluhující obdiv. Jinak tu najdete i modely budov, například místní radnici, Vilu Tugendhat, novinkou je rozhledna Ještěd – a exponáty prý stále přibývají.
Vitríny s modely stovek lokomotiv, vagónů a autíček vyráběných firmou Merkur jistě rozvášní kdekterého sběratele, nezasvěcený laik ani všechno neprohlédne. Natož malé děti. (Prostě „š-š“.) J
Nic pro mrňouse
Přímo na místě se dají koupit různé druhy stavebnice Merkur. Návštěva Muzea stavebnice Merkur je určitě vhodná pro starší kluky (tipuji tak od 8 let výše) a jejich mužský doprovod. Naše malé děti ocenily zejména modely železnice s jezdícími mašinkami.
V dílničce s hromadou stavebních prvků vysypaných nesystematicky na stole jsme se pokusili něco sešroubovat, ale u malých dětí vyvolá neroztříděný kopec součástek spíše chaos. Nevylučuji, že sem v budoucnu zavítáme znovu, ale myslím, že předpokladem je, aby i dětský návštěvník byl již se stavebnicí a její funkčností obeznámen předem.