Název muzeum je trochu zavádějící – jde o velkou a skvěle vybavenou hernu vybudovanou v rekonstruovaném statku, okolo nějž je hřiště tvořené dřevěnými hracími prvky. A starší se dozví mnoho zeměpisně-historických zajímavostí z prostředí Jeseníků.
Do Pradědova dětského muzea je nejlépe vydat se autem, přece jen železniční zastávka je zhruba 3 km daleko. Jezdíme sem opakovaně – jak děti rostou, stále si nacházejí novou zábavu, protože zde mysleli na batolata, předškoláky i mladší školáky. Děti se báječně zabaví klidně na celý den, ať už v herně, nebo venku – okolo domu je velká zahrada s hřištěm tvořeným dřevěnými prvky. Kupovat si vstupné na dvě hodiny skoro nemá smysl, doporučujeme celodenní.
Jídelna založená na důvěře
Zázemí je luxusní – koupelna s nočníkem, přebalovacím pultem i sprchovým koutem, komůrka pro kojící maminky a zejména stylová místnost, kde si můžete zakoupit občerstvení (nealko, káva, čaj, pečivo, sušenky…). Funguje na sympatickém principu důvěry – na zdi je tabule s ceníkem; co si zde vezmete z polic nebo lednice, zaplatíte sami do prasátka. Stejně tak se samozřejmě předpokládá, že po sobě uklidíte a umyjete nádobí. Zakoupit si tu můžete i regionální speciality místních výrobců – marmelády, med a podobně. Stejně tak tady můžete konzumovat vlastní jídlo, které si tu můžete i ohřát.
Městečko pro děti
A pro děti? Opravdový ráj – a vše v dřevěném provedení. Jak to voní! Hitem je největší místnost s domečky (do nichž se mimochodem v lehkém předklonu vejde i několik vzrostlých dospěláků najednou, to když se chcete do hry zapojit). :-)
Mají tady domeček-restauraci s kuchyní, vybavený domek babky kořenářky s knihou lektvarů, dřevorubcovu chýši s nůší opravdových polen, dřevěnými špalíčky na hraní, nádraží s převlekem výpravčího a kartonovými jízdenkami, obchod s šitými potravinami, prádelnu s neckami, valchou a žehlicím prknem, k tomu kočárky a kolébky pro panenky, houpací koně, šlapací autíčko, velkou nůši dřevěných součástek vláčkodráhy a mnoho dalšího.
Batolárna pro miminka
Pro miminka je primárně určena batolárna, nízkým plotkem oddělená část s motorickými a senzorickými hračkami a pěnovou puzzle podložkou. Ale zkušenost je taková, že i batolata potřebují nutně do domečků, byť po čtyřech. :-)
Vzdělávání pro starší
Pro starší děti je určena místnost, v níž je na zemi po celé ploše cosi jako Člověče nezlob se, jsou k tomu velké textilní kostky a spousta karet s úkoly zeměpisného a historického rázu. Pro nás zatím tato místnost není, takže princip hry jsem blíže nezkoumala, ani fotku nemám.
Které dítě se cítí znaveno, může si sejít do tajného pelíšku a zabořit se do hromady duchen – až si odpočine, po horolezecké stěně (nebo prostě po schodech) se dostane zase do herny.
A co je příjemné pro rodiče – v okolí domečků je několik stolků a židliček, takže kafíčko si můžete donést i sem, a navíc si půjčit knížku ze zdejší knihovničky, budete se divit, kolik je tu titulů, které si vybavíte z vašeho dětství nebo z knihovny vašich rodičů či prarodičů.
Zahrada a hřiště
Venkovní hřiště jsme my nikdy nevyužili (protože jsme děti nemohli odtrhnout z herny), vím, že je tam i dřevěná kuličková nebo lodičková dráha, kterou jsem však nikdy nezažila v provozu, takže posoudit nemohu.
Před návštěvou doporučuji projít si webové stránky, občas se tu koná i systematický program pro děti, různé rukodělné dílny v odlehlé místnosti a jiné aktivity.
A ještě rada – přibalte dětem papučky, dají se ovšem i půjčit na místě.
Pradědovo dětské muzeum doporučujeme všemi deseti. :-)