Rozsáhlý park na jihu Prahy bohatý na výhledy a krásnou přírodu. Pro děti tady nabízejí hrací karty s úkoly.
Trocha historie
Park o celkové rozloze 250 hektarů založil už v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Velmi se mu zamlouvalo údolí potoka Botiče i jeho přítoků. Park osázel původními domácími dřevinami i těma dovezenými ze zahraničí. Původní právnické vzdělání si kompenzoval ve volném čase láskou k přírodě, zejména dendrologii a botanice. To využil při kompozici vlastního parku, kdy stromy a keře střídal s plochami lučních květin a vodními toky.
Tři možné okruhy skrz park
Park, kde najdete celkem asi 1600 rostlinných druhů, je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO. V rámci procházky můžete obejít 3 okruhy - základní (modrý), hlavní (žlutý) a vyhlídkový (červený).
Základní a zároveň nejkratší okruh má 2,5 kilometrů a pomalou chůzí ho projdete do 2 hodin. Okruh vede od zámku kolem rybníka, pod Alpinem až na Hlavní vyhlídku a zpět k zámku. Je to okruh nejvíce vhodný pro kočárky, protože zde najdete minimum překážek na cestě. Tento okruh je prý dobré navštívit hlavně v období května a června, kdy kvetou rododendrony, hlavní atrakcí je však pohled na zámek z Hlavní vyhlídky.
Tuto trasu jsme šli i my, často se však prolíná i s ostatními okruhy a díky kompozici parku můžete vidět opravdu mnoho skvostů.
Prostřední (hlavní) okruh má 5 kilometrů a projdete ho do 4 hodin. Vede přes bývalou Oboru podél potoka Botiče, po hrázi rybníka Labešky a lesem zpět k zámku.
Nejdelší, vyhlídkový okruh má 10 kilometrů a je to procházka zhruba na 6 hodin. Jeho cestičky vedou skrz celým parkem a kolem všech vyhlídek.
Důležité informace pro návštěvníky
Vstupenky (i ty celoroční nebo Garden Pass) s příznivou cenou se prodávají v pokladně u hlavního vstupu do parku u zámku a na parkovišti u vstupu do 2. části parku, do areálu se pak dostanete přes turnikety.
Do parku mohou za drobný poplatek pejsci, měli by však být na vodítku. Pro osoby se sníženou pohyblivostí je připravena možnost zapůjčení skútru pro pohyb po areálu (po předchozí rezervaci a složení zálohy 2000 Kč).
Jak se sem dostat
Z Prahy se lze do parku dostat metrem ze stanice červeného metra Opatov a poté autobusy číslo 363 nebo 385 do stanice Průhonice.
Autem pak po dálnici D1 přes Exit 6 na Průhonice, zde je přímo z náměstí značen vjezd na parkoviště před zámkem, kde stojí hodina parkování 30 korun (parkoviště před vstupem do 2.části parku stojí 50 korun).
Čím zabavit děti
Pokud by děti přeci jen nefandili botanice, ověřte si, kdy jsou v parku pořádány akce přímo pro ně. Letos to byl jarní běh nebo fotografická soutěž. Mimo akce je možné si na pokladně zakoupit také hrací karty se čtyřmi úkoly Hledej listy v Průhonickém parku nebo dětského průvodce po památkách S pastelkami po Průhonickém parku.
Tuto recenzi nám poskytla Kateřina ze svého blogu littlekateandcrocodile.cz.
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku