Národní zemědělské muzeum je možná méně slavné než sousedící muzeum technické. V posledních letech se na něm ale intenzivně pracuje a současná podoba interaktivních expozic je prostě úžasná.
Ještě před dvěma lety jsme sem jezdili jen na expozici dvaceti historických traktorů. Nic víc zajímavého pro děti tady nebylo. V posledních letech se tady ale hodně zapracovalo a dneska je Zemědělské muzeum podle mě jedno z nejlepších míst, kde s dětmi strávit den pod střechou v Praze. Ve třech patrech jsou tu moderní, maximálně interaktivní a zábavné expozice, a další se chystají. Prostor má přitom stále klidnou atmosféru. A střešní terasa s výhledem, to už je jen taková třešnička na dortu.
Za hubičku a žádné davy
Rodinné vstupné do muzea je 200 Kč a dá se tu pohodlně strávit půl dne. Pozor ale na otvírací dobu! My jsme sem posledně přijeli ve tři a zaskočila nás zavíračka v 17 hodin. Za dvě hodinky jsme bohužel velkou část expozice jen prolétli.
Nejvíc nás nadchly ryby
V přízemí zůstala expozice traktorů, u kterých přibyly šlapací traktůrky pro děti a kráva v životní velikosti, na které si můžete vyzkoušet dojení. Tahle místnost je s malými dětmi klasika. Na dvorku hned vedle je ještě pár živých zvířat – viděli jsme ptáky a kozy.
Suverénně nejlepší výstava s malými dětmi je v prvním patře a je věnovaná rybářství. Nás tady bavilo třeba lovení dřevěných ryb na háček a jejich vkládání do skládačky na zdi, kde se děti zároveň naučí jména některých ryb. Na vedlejší stěně se děti mohly poměřovat s rybami a zjistili jsme tak třeba, že náš pětiletý syn je velký jako úhoř a těžký jako štika :-) Podobných interaktivních prvků jsou tady mraky. V akvárkách plavou i živé ryby a pro nejmenší je tu i klouzačka.
V dalším patře se nám líbila i expozice Myslivost. Děti hodně bavilo třeba procházení tmavým dřevěným lesíkem, kde byla v životní velikosti namalovaná zvířata a na každém byla část jejich srsti, takže jsme si mohli pohladit třeba divočáka nebo veverku. Je tady taky spousta dotykových obrazovek s nejrůznějšími kvízy a hrami. Na mě toho tady blikalo až moc, ale je fakt, že děti to baví.
Zemědělství a gastronomie taky na jedničku
Krásná je taky část Zemědělství, kde se děti dozvědí, jak vznikají základní potraviny, které se nám dostávají na stůl. Jen v malém koutku s plastelínou a "pecí" na chleba, do které děti můžou sázet uválené bochýnky na veliké lopatě, jsme si vydrželi hrát 20 minut.
Ostatní části jsme už kvůli času viděli dost z rychlíku. Dlouhý čas by se určitě dal strávit i v expozici věnované gastronomii, kde děti můžou "vařit" z modelíny a nakupovat a markovat si zboží jako v obchodě, nebo v úplně nové části o vodě s velikou interaktivní mapou. Skvělá je i celá
Zahrada na střeše i za muzeem
Na závěr jsme vyjeli na střechu muzea, kde je zatravněná terasa s úžasným výhledem. Trochu překvapivé bylo pravidlo, že tady návštěvník mohl strávit jen 10 minut. Prý proto, že to tam není stavěné na davy. Klidně bychom tady půl hodinky posvačili, ale s pravidlem jsme se smířili.
Na svačinu jsme proto vyšli až po zavíračce za budovu muzea. Tady vzniknul prostor s parádním prvorepublikovým kolotočem a altánky. Kolotoč si děti dokážou sami roztočit a jezdit můžou dosytosti. Ty naše byly absolutně nadšené. Je tu taky stánek s občerstvením, kde jsme se dobře najedli - mají nejen drobné občerstvení, ale i několik teplých jídel. A okolo po zahradě běhají slepice a kohouti. Vstup sem na zahradu s kolotočem, zvířátky a občerstvením je zdarma.
Pak na hřiště nebo do cukrárny
Zemědělské muzeum můžete hravě s něčím spojit a udělat si celodenní výlet. Hned přes parkoviště jsou Letenské sady. Je z nich krásný výhled na Prahu a v nejbližším okolí dvě dětská hřiště.
Nebo 500 metrů od muzea opačným směrem je skvělá Erhartova cukrárna s dětským koutkem.
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku