Na jarní prázdniny jsme se s dětmi vydali na Tenerife a byla to naprosto skvělá volba. Žádné davy turistů, nádherná příroda, skvělé počasí – přes den slunce a teploty lehce pod 20 stupňů, takže ideální na výlety. A když se člověk vyhřál na sluníčku, dalo se i vykoupat v moři. Obecně Kanárské ostrovy jsou z naší zkušenosti skvělé místo, kam vyrazit s dětmi i v zimě k moři do tepla. Není to tak daleko, jako letět někam do Asie, je tady příjemné počasí a známá španělská kultura.
Cesta a ubytování na farmě s kočičkami
Letěli jsme s přestupem v Madridu, všechno proběhlo hladce. V sezóně se sem létá i přímo. Auto z půjčovny na letišti bylo naprostá nutnost – bez něj by bylo objevování ostrova složité.
Bydleli jsme na kouzelném místě Finca Oscar Burchard – malá farma se třemi domečky, z nichž jeden byl náš. Krásné výhledy, bazén, perfektně vybavená kuchyň, pohodlné spaní. A hlavně dvě kočičky, které se hned staly hitem pobytu – děti je zbožňovaly. Navíc to bylo pěšky do centra městečka La Orotava, kam jsme chodili třeba na snídaně. Jen pozor, není to úplně ideální s úplně malými dětmi, protože je tu dost schodů na terasách i v domečku.
Procházky v La Orotavě a nejlepší pekárna
La Orotava je krásné historické městečko s klidnou atmosférou. Můžete zajít do volně přístupných terasovitých zahrad s výhledy na moře, maličké botanické zahrady a nakouknout do pár hezkých kostelíků. My jsme se nejvíc zdrželi v cukrárně a pekárně Relieve, kde měli naprosto vynikající zákusky a bagety, takže jsme tu byli několikrát na snídani, protože jsme bydleli blízko.
Ikonická pláž Las Teresitas a výlet k jeskyniPláž Las Teresitas je ta pohlednicová pláž Tenerife se žlutým pískem, modrým mořem a horami kolem. Než jsme šli na pláž, vydali jsme se na výlet do zelených kopců nad vesnicí Las Andrés. Došli jsme po turistické značce k jeskyni Cuevas de San Andrés. Je to krásná pěší trasa (5 km) s výhledy, kaktusy všude podél cesty a klidem. Pak jsme si užili pláž, která je opravdu krásná s dokonale průzračnou vodou a dali jsme si skvělé mořské plody v plážovém baru, kterých je tady několik. Tahle pláž je opravdu ideální pro malé děti, protože je díky vlnolamům klidná a je tu krásný písek vybízející ke stavění hradů.
Puerto de la Cruz a černá sopečná plážKdyž jsme chtěli trochu víc ruchu, vyrazili jsme do Puerto de la Cruz – větší město s hotely, restauracemi a promenádou a bazény podél moře. Nejhezčí část byla kolem Calle del Lomo – malebná ulička s původními barevnými rybářskými domky. Na kraji města jsme pak našli nádhernou černou sopečnou pláž Playa Maria Jimenez, kde se děti vyřádily sbíráním lávových kamínků a utíkáním ve vlnách. V Puerto de la Cruz je i Loro parque, což je jedna z největších atrakcí na ostrově: zoo s delfíní show a kosatkami. Nás to ale nelákalo, takže nemám zkušenost. Podobně slavnou atrakcí ostrova je ještě Siam park, což je zase aquapark, na který jsou všude billboardy. Je otevřený celoročně a prý vyhřívaný, ale vlastní zkušenost nemáme. A když už jsem u toho, tak třetí tahák ostrova, který jsme taky nevyužili, jsou jízdy pirátskými loděmi na pozorování delfínů na moři. Na nabídky plaveb můžete mrknout třeba tady na zážitky na Bookingu.
Městečko zničené sopkou a banánovníkyJedním z pohodových výletů byl ten do Garachica – městečka, které v 18. století smetla láva, a pak bylo znovu postavené. Staré centrum je moc hezké, poklidné, s velikým náměstím a okolo uličkami s rybářskými domky. Když se podíváte nahoru na svahy, pořád vidíte ztuhlou lávu. Silná atmosféra! Kousek odtud je obec Icod de la Vila, kde stojí za to navštívit opět maličké centrum s náměstím a hřištěm a u něj park s 1000 let starým dračím stromem. A taky Casa del Plátano – malé, ale zajímavé muzeum o pěstování banánů. Děti si užily chůzi pod banánovníky a pobavily je i místní chlupaté slepice nebo vstupenky ve formě čtyř banánů.
Mezi sopečnými krátery u TeideCelý pobyt jsme koukali na vulkán Teide, který stojí vprostřed ostrova a je zároveň nejvyšší horou Španělska. Sopka z dálky vypadá trochu strašidelně, ale nesoptila už 1000 let. Pod vrcholem je oblast národního parku Teide, což je rozsáhlá sopečná krajina rozkládající se ve výšce 2000 metrů nad mořem. Sem jsme se vydali na výlet předposlední den. Jeli jsme sem z La Orotavy dlouhými serpentýnami, ale silnice je dobrá, takže cesta úplně v pohodě. Parkovali jsme u návštěvnického centra El Portillo, odkud jsme si dali 8km okruh (trasa značená jako č. 2) kolem hory Montaña del Cerrillar. Byl to krásný výlet s mírným stoupáním. Jen ve vedru případně pozor, není tu žádný stít, chce to s sebou vodu. Výhledy na Teide a měsíční krajinu kolem byly dechberoucí. Děti měly spousty otázek o vulkánech, rychlosti, jakou teče láva atd. Na závěr jsme si tady ještě dali kafe a svačinu s výhledem na sopečnou krajinu v restauraci u dolní stanice lanovky na Teide (nahoru jsme nejeli, ale kdo chce, může využít kabinovou lanovku, jen je nutné mít rezervaci předem).
Tenerife v zimě doporučujemeTenerife s dětmi bylo perfektní. Bujná, zelená příroda, zajímavá městečka, krásné pláže a k tomu výlety mezi sopkami. Mimo sezónu jsme si užili klid a příjemné teploty. Ideální únik z únorové Prahy! Sever Tenerife, kde jsme my trávili čas, je zelený a víc autentický. Pokud byste chtěli větší teplo a pláže, tak to je víc na jihu. Atrakcí typu aquaparky a letoviska je nejvíc na západním pobřeží. Obecně je tady ale tolik, co vidět a dělat a taková pestrost, že sem může člověk určitě víckrát a vyzkoušet různé oblasti. Pár let zpět jsme byli s dětmi v zimě i na Lanzarote a taky to bylo báječné, naše tipy na Lanzarote s dětmi tady. Obecně Kanárské ostrovy v zimě s dětmi určitě doporučujeme.