Dovolenou v krásném Portugalsku jsme tentokrát spojili i s krátkým putováním s dětmi podél oceánu a spaním na více různých místech. Bylo to pestré, díky rovince nenáročné a díky neustálé společnosti oceánu zábavné pro děti i krásné pro dospělé.
V Portu jsme s dětmi byli už před pár lety a strašně se nám líbilo. Je to uchopitelně malé a přitom živé město na pobřeží řeky a oceánu. Veselou atmosféru mu dodávají hudebníci v ulicích na každém rohu a barevné kachličkové domy ve svazích podél vody. Navíc se sem dobře létá z Prahy a není tu draho. Náš minulý týdenní itinerář na Porto s dětmi najdete tady.
Letos jsme vyrazili směr Porto znovu, a tentokrát s partou tří rodin s dětmi ve věku 5, 9, 11, 13 a 16 let. Věděli jsme, že chceme podniknout i několikadenní přechod s dětmi podél moře po části cesty Caminho de Santiago, k čemuž nás inspirovala recenze od Toma na Cami de Ronda s dětmi. Jenže tenhle Tomův přechod byl kopcovitý, zatímco my jsme s ohledem na nejmladšího účastníka výpravy chtěli jít po rovině. To přechod kolem Porta parádně splnil.
Celkem jsme strávili čtyři noci na cestě u oceánu mimo Porto a pak dvě noci v centru města. Trasy, které jsme ušli, byly všechny po rovince a měřily maximálně 7 km na den. Čili tohle je opravdu přechod i pro hodně malé turisty, pětiletá vše krásně ušla.
Tady info o naší trase:
Přílet, trasa a poučení
Přiletěli jsme z Prahy na letiště v Portu, odkud jsme rovnou nasedli na vlak, nebo spíš nadzemní metro, a nechali se odvézt z Porta na sever do městečka Vila do Conde. Byla to pohodová cesta. Vila do Conde je od Porta 35 km, z nichž jsme v následujících dnech ušli část zpět na jih s návštěvou Porta jako cílové destinace.
Tady ale rovnou nasdílím jedno poučení - úsek nejblíže Portu, zhruba mezi obcemi Agudela a Matosinhos nebyla moc hezká a klidně by se dala vynechat, respektive projet vlakem. Sice se šlo stále podél oceánu po levé ruce, ale po pravé ruce jsme měli většinu času parkoviště nebo nezáživné ulice a před námi výhled na továrnu s komíny na předměstí Porta. Jako nebyli jsme nijak nespokojení, jen to prostě nebylo tak nádherné a proto bych tuhle část klidně vyměnila za den v Portu navíc a nebo za jiný úsek.
Pokud bychom jeli znovu, zkusila bych z Porta odjet ještě dál na sever a pěšky jít spíš třeba úsek mezi obcemi Apulia do Lavra a pak sednout na autobus a do Porta dojet.
Den 1 a 2 - Příjemné městečko Vila do Conde
Vila do Conde je moc hezké klidné městečko u oceánu. Ubytovaní jsme tady byli rovnou na dvě noci, abychom si po příletu trochu odpočinuli. Bydleli jsme v klidném centru v Naval Guset House & Bistro, což bylo moc fajn. Čisté ubytování s dvoulůžkovými pokoji, do kterých jsme se pohodlně naskládali. Pár kroků odtud je pěkné dětské hřiště a taky vynikající kavárna Humble Anchor Coffee Roasters, kam jsme chodili na skvělé snídaně.
Městečko Vila do Conde je samo o sobě hezké. Skoro celý druhý den po příletu jsme tady strávili na pláži. Děti si úžasně užily blblnutí v ledových vlnách, což pak dělaly v průběhu cesty i každý další den. Taky jsme byli na malé procházce u místního kláštera s historickým akvaduktem.
Den 3 - Surfování na pláži Azurara a ubytování v Arvore
Po dvou nocích jsme si sbalili krosny a batohy a vyrazili jsme pěšky na jih, směr Porto. První úsek byl ale opravdu kratičký, ušli jsme sotva 4 kilometry, protože náš hlavní cíl toho dne byla surfařská lekce pro děti, kterou jsme měli předem objednanou na pláži Arvore. Surfovat se učily tři z našich dětí ve věku 9, 13 a 16 let a moc se jim to líbilo. Zážitek surfařských lekcí v Portugalsku určitě doporučujeme a klidně i s menšími dětmi. Myslím, že brali děti od sedmi let.
Surfování jsme si objednali od Aloha surf school. Ráno bylo třeba přejít na danou pláž v Arvore, kam přijeli lektoři i se surfy a neopreny. Lekce pak zabrala v podstatě celé dopoledne. Surfující děti byly spokojené.
Následně jsme se přesunuli na ubytování Host Wise Arvore, které bylo úplně skvělé. Ač jsme ubytka cestou moc neřešili a šli jsme při rezervaci spíš po umístění na trase a ceně, tady bylo všechno dobře. V domě s čistými novými pokoji byl i menší bazén a hlavně terasa s volně přístupnou venkovní vířivkou na střeše. To se dětem opravdu moc líbilo :-)
Den 4 - Krásný úsek mezi Arvore a Labruge
Další den jsme šli 7 km úsek, který byl moc krásný. Většina cesty byla po dřevěných chodníčcích podél vody, část přímo po pláži, jindy po uličkách klidných obcí s malými rybářskými domky. Tenhle úsek opravdu doporučujeme.
V cíli jsme se ubytovali v Casa de Praia Guest House, což byl hezký dům s posezením i venku, čistými pokoji a poprvé a naposledy i se snídaní. Bylo to tu fajn. Pár kroků od ubytování byla samozřejmě zase pláž, kam někteří z nás vyrazili sledovat krásný západ slunce nad oceánem (což se stalo tradicí každý večer).
Den 5 - Ne tak hezký úsek mezi Arvore a Matosinhos
Další den jsme šli zase 7 km podél moře směr na jih a končili a přespávali jsme na předměstí Matosinhos - Perafita. Jak jsem ale psala výše, tenhle úsek nebyl moc hezký a tak ho nechci doporučovat, ani nebudu psát naše ubytování tady, protože to bych taky moc nedoporučila. Bývalo se dalo spíš sednout v Arvore na vlak a dojet už do Porta. Případně pro delší přechod doporučuju poposunutí začátku cesty víc na sever.
Den 6 - Porto: Užíváme si centrum města
6. den ráno jsme vyrazili na autobus a nechali jsme se odvézt od moře v Matosinhos na metro a do centra Porta. Následující dva dny jsme strávili v bytě přes Airbnb zvaném Sunset Rooftop Santa Catarina. Výhodou ubytování bylo, že bylo přímo v centru Porta na pěší zóně, že byl byt veliký a vešly jsme se do něj 3 rodiny. A taky měl krásnou velkou terasu s výhledem přes střechy domů. Ale stav vybavení nebyl nic moc, bylo to opravu spíš jen na přespání.
Město Porto jsme si ale krásně užili. První den jsme s dětmi v pohodovém tempu viděli všechny zásadní must see v centru města. Začali jsme jídlem v tržnici Mercado de Bolhao, kde prodávají kromě květin a ovoce i spoustu dobrot, spíš teda těch studených a ve stylu tapas, než teplého jídla. Najedli jsme se sýrů, mořských plodů a chlebíčků se sardinkami a vyrazili jsme ukázat dětem Porto.
S kocháním se městem jsme začali u katedrály Sé, od které je krásný výhled. Pokračovali jsme uličkami dolů k řece do čtvrti Ribeira, což je taková místní náplavka. Po zmrzlině u řeky jsme přešli nejdřív spodním patrem ikonického mostu Ponte Luiz na druhou stranu řeky, do části Vila Nova de Gaia. Tady jsme se vydali po promenádě podél řeky, na které kotví místní gondoly a je tady i menší dětské hřiště. Zašli jsme si do vinného sklípku na ochutnávku portského a sardinek. Sklípků je tu spousta, my jsme zapadli do Quevedo Port Wine, který byl moc fajn. Cestou jsme s dětmi obdivovali pouliční umění na domech, třeba obřího králíka.
Ze sklípku jsme se vydali na zpáteční cestu, a to tentokrát lanovkou do vrchního patra Ludvíkova Mostu. Kabinová lanovka se jmenuje Teleferico de Gaia, trasa je krátká, ale mě i dětem se moc líbila díky výhledu. A taky jsme se nemuseli škrábat do kopce. Zpět přes řeku jsme šli tentokrát vrchním patrem železného mostu, a to byla fakt paráda. Most je tak vysoký, že jde zároveň v podstatě o rozhlednu, ze které přehlédnete celé město a řeku až do dálky. Fučí tady a občas projede vlak, ale to nevadí.
Z konce mostu jsme se klikatými uličkami dostávali zpět k našemu ubytování. Než jsme šli domů, zastavili jsme se ještě na vynikajících sladkých košíčcích Pastel de nata v kavárně Manteigaria. Tu opravdu doporučujeme, protože přímo v ní vyrábějí čerstvé Pastel a chutnají fakt úžasně. Lépe než když si je dáte někde, kde tak čerstvě vytažené z pece nejsou.
Den 7 - Porto: Loučení se s oceánem
Poslední celý den v Portugalsku jsme se s dětmi jsme zahájili luxusním jídlem opět v tržnici, ale tentokrát v Time Out market Porto. Tu najdete hned u místního úžasného kachličkového nádraží Porto Sao Bento, kam se určitě zajděte podívat do krásné modrobílé haly. Time Out market byl moc příjemný, protože toto je naopak tržnice zaměřená na vynikající teplé jídlo a opravdu jsme si pochutnali na chobotnici, krevetách a pak i skvělé zmrzlině. Příjemně tady můžete posedět uvnitř i venku.
Pak jsme se vydali z centra města, ještě se rozloučit s oceánem. Byl to jednoduchý výlet historickou tramvají číslo 1 ze Sao Nicolao v centru u řeky do čtvrti Foz. Cesta tramvají je hezká, pořád podél řeky a za půl hodiny jsme byli u moře. Tady jsme si dali procházku kolem majáku Felgueiras, o který se rozbíjejí vlny (v době naší návštěvy teda neobvykle malé). A pak dál na pláž a posezení v bárku u Praia da Luz. Děti si tady mohly pohrát v písku nebo na menších skalkách podél pláže.
Když jsme se oceánu úplně nabažili, vyrazili jsme tramvají zpět. Podvečer jsme strávili náhodnými procházkami po centru města a taky nákupem suvenýrů, třeba těch fotbalových (protože Portugalsko = Ronaldo).
Další den jsme se po týdnu v Portugalsku brzy ráno vypravili taxíkem na letiště a zpět do Prahy. Plní dojmů z pestré dovolené spojující město, pláže, rybářské vesnice i trochu té nenáročné turistiky s dětmi.