Naše první asijské dobrodružství s dětmi, které kombinovalo návštěvy moderních velkoměst i přírody a poklidných pláží. A byla to naprostá pecka, pro nás i pro děti.
Jihovýchodní Asie nás lákala už dlouho a nikdy jsme tady nebyli, ani bez dětí. Tím víc nové pro nás vše bylo, od plánování, do kterého jsme se pustili sami bez cestovky, po samotný zážitek. Ve finále jednoznačně doporučuju. Bylo to pestré dobrodružství a velká paráda. Tady vám nasdílím náš itinerář a tipy, co nám při plánování i na místě pomohlo.
Pro jak velké děti to je?
Samozřejmě lidi cestují napříč kontinenty s dětmi od miminek, my jsme si ale na vzdálenější cestu počkali a naše děti byly při cestě už celkem velké - 8 a 11 let. Když jsem ale sledovala dění i lidi kolem nás, vůbec bych se nebála vyrazit i s dětmi mladšími. Letadlo do Malajsie bylo dost plné dětí od úplných mimin a batolat a celkově jsem při cestě nezažívala situace, u kterých bych si říkala, že to či ono není vhodné s dětmi absolvovat. Naše děti byly naprosto nadšené od začátku do konce, strašně si to užily, spoustu se toho naučily a všechny části cest zvládly úplně na pohodu.
Náš itinerář na dva týdny týdny
Do JV Asie jsme vyrazili přes Vánoce. Chtěli jsme se ohřát v zimě a taky pošetřit dovolenou. Navštívili jsme celkem 3 země a spali na pěti různých místech. Konkrétně cesta vypadala takto:
1. Malajsie a velkoměsto Kuala Lumpur
Z Česka jsme s leteckou společnosti Turkish Airlines letěli do Kuala Lumpur (KL). Letenky jsme kupovali zhruba půl roku předem. Letí se přes Istanbul a délka letu je nejdřív 3 hodiny do Istanbulu a pak 10 hodin do KL. Celý let proběhl naprosto v pohodě. Děti byly nadšené z velkého letadla, kde na sedačkách před sebou měly tablety s hrami a spoustou pohádek, takže bylo hned jasné, že si let v podstatě užijí.
Malajsii jsme volili proto, že je to v rámci regionu vyspělá země, kde věci fungují. Taxík nebo trajekt si objednáte online a spoj přijede včas. Město Kuala Lumpur je metropole plná mrakodrapů. Životní úroveň je tady na poměry regionu vysoká, takže nebudete mít tak velký kulturní šok.
Na druhou stranu to ale šok a zážitek samozřejmě byl: h orko, vysoká vlhkost, mrakodrapy, čínská čtvrť, chrámy všech možných náboženství v převážně muslimské zemi, kus deštného pralesa s volně žijícími opicemi ve městě namísto parku, jídelníček ve kterém chilli najdete i ve zmrzlině... V Kuala Lumpur jsme strávili 2 dny. Ubytování jsme byli přímo v centru v apartmánech KLCC Like home a tipy na to, co konkrétně podniknout s dětmi ve městě Kuala Lumpur najdete v samostatné recenzi tady.
2. Singapur s dětmi
Z KL jsme přeletěli hodinku letadlem do Singapuru. Všechny přelety v Asii jsme podnikli s místní leteckou společností AirAsia, ale letenky jsme kupovali předem přes aplikaci Kiwi.com. To se nám osvědčilo - Kiwi funguje v češtině, palubní vstupenky nám vždycky včas naskočily rovnou do aplikace, nebyly s tím žádné problémy.
Singapur byl zážitek. Jde o futuristickou metropoli s nejmodernější architekturou a jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. Město je postavené promyšleně, opravdu pro lidi, chodce. Má skvělý systém hromadné dopravy. Vévodí mu mrakodrapy na břehu zálivu, slavná je místní botanická zahrada a zoologická zahrada s nočním safari, ale taky spousta muzeí. S dětmi určitě stojí za návštěvu.
Tady najdete náš přesný program na dva dny v Singapuru s dětmi. Jako ubytování můžu doporučit skromný hotel ale se skvělým umístěním v centru: The Quay Hotel. Každopádně pro pestrost doporučuji Singapur zažít.
3. Na skok zpět v Malajsii na zeleném ostrově Langkawi
Věděli jsme, že budeme chtít z velkoměst pokračovat k moři do Thajska. Abychom se tam dostali, letěli jsme ze Singapuru na malajský ostrov Langkawi, odkud jezdí trajekt na blízké thajské ostrůvky. Na Langkawi jsme strávili jen jednu noc, ale kdybych plánovala tuhle cestu znovu, strávila bych tady určitě víc času, třeba 3 noci.
Na ostrov jezdí Malajci na plážové dovolené, ale ještě zajímavější mi připadají aktivity, které tady člověk může podniknout a zažít ve vnitrozemí. Je tady džungle a mokřady s mangrovovými lesíky plnými zvířat. Ostrov je krásně zelený. V džungli najdete spoustu atrakcí, jako je třeba slavná závěsná lávka Sky Bridge nad pralesem s výhledy, nebo možnost různých lanových prolézaček. A taky jsou na ostrově budhistické nebo hinduistické chrámy a kláštery, které můžete navštívit, pokochat se klidným prostředím a setkat se s mnichy.
My jsme nic z toho nakonec nezvládli, protože jsme byli z návštěvy KL a Singapuru tak plní dojmů, že děti během jednoho dne na ostrově chtěly být prostě v klidu u bazénu. Nijak mi to ale nevadilo, protože jsem to cítila podobně. Odpoledne jsme tady proto strávili u bazénu v našem ubytování jménem A Rock resort Langkawi.Tohle ubytování rozhodně doporučuji. Je spíš skromné, za dobrou cenu, ale jeho kouzlo je v tom, že apartmány jsou obklopené pralesem a pod okny nám běhali makakové, což děti samozřejmě nadchlo.
4. Týden v tropickém ráji na pláži v Thajsku
Po dobrodružné první části plné přesunů jsem při plánování předpokládala, že budeme unavení a budeme chtít být delší dobu na jednom místě. Strávili jsme proto 6 nocí na malém ostrůvku Ko Lipe v Thajsku, na který jsme se z Langkawi dostali lodí.
Lístky na loď jsme si kupovali online předem od společnosti Bundhaya speed boat. Přestože všechno proběhlo dobře a cesta lodí trvá jen 1,5 hodiny, tento přesun byl nakonec časově náročný. Člověk musí být v přístavu alespoň 90 minut předem kvůli imigračním formulářům pro překročení thajsko-malajských hranic a procedury pokračují i po vylodění se na thajském ostrově. Navíc měla loď zpoždění, takže celkově jsme tímto přesunem strávili skoro celý den. Nám se to vyplatilo, protože jsem na Ko Lipe jeli na delší dobu. Kdyby tam ale člověk chtěl jen na skok, byl by tento přesun relativně nepohodlný.
Ostrov Ko Lipe je klasický tropický ráj z pohledů - bílé pláže, tyrkysové klidné moře, loďky, palmy, malé hotýlky a bungalovy na pláži. Ideální na odpočinek a šnorchlování, protože jsou tady pod hladinou neskutečné korálové útesy. A plno ryb můžete pozorovat s brýlemi na jakékoli pláži. Je to zábava i pro malé děti, stačí brýle do vody, rybičky jsou i na mělčině. Koupání krásné, moře klidné, ideální i pro malé děti.
Na ostrově nejezdí auta, jen motorky a loďkami se můžete dostat na další krásné zelené ostrovy okolního národního parku. Středem ostrova vede Walking street = jedna ulice plná místních restaurací, masážních salónů a půjčoven vybavení na šnorchlování. Boží.
My jsme tady bydleli v na místní poměry luxusním resortíku Akira Lipe resort. Bylo to jednoznačně nejdražší ubytování na naší cestě, ale bylo fakt krásné. Pokud byste chtěli něco levnějšího, určitě na ostrůvku taky najdete. Víc o tipech na ostrov Ko Lipe s dětmi najdete v separé recenzi, jen co ji sepíšeme.
5. Zpět do Kuala Lumpur a odlet domů
Po absolutním odpočinku na pláži a u bazénů v Thajsku jsme se pomalu přesunuli zpět. Nejdřív lodí zpět na Langkawi a odtud stejný den letadlem do Kuala Lumpur. Tady jsme jednu noc přespali už jen v jednoduchém apartmánu Sunsuria Bell Suites nedaleko letišti. A ráno jsme se taxíkem vydali zpět na letiště a na celodenní cestu domů.
Na kolik to celé vyšlo?
Nejdražší na celém výletě je rozhodně cesta. Letenky z Prahy do Kuala Lumpur stály 20 tisíc Kč na osobu. Tři další krátké přelety v Asii (z KL do Singapuru, pak na Langkawi a zpět do KL) plus trajekt na Ko Lipe vyšly na dalších 5000 Kč na osobu. Částečně by se dalo ušetřit půjčením auta.
Ubytování je naopak levnější než v Evropě. V Malajsii (čili KL, Langkawi) jsme platili kolem 2000 Kč za noc na čtyřčlennou rodinu. A to jsme se nešetřili a vybírali si hotely s bazénem apod. Kdyby člověk šel po ceně, najde i pod tisícovku na noc pro celou rodinu. Singapur byl dražší, tak jsme volili skromné ubytování, které v centru stálo 3000 Kč na noc na rodinu. V Thajsku jsme měli nejvíc luxusní ubytování v resortu na pláži a i s bohatou snídaní tam noc stála pro čtyřčlennou rodinu 5000 Kč. Všechna ubytování na dva týdny nás proto vyšla na 50 tisíc Kč. Ale jak říkám, bydleli jsme si opravdu hezky a kdyby člověk šel po ceně, dostane se třeba na půlku.
Plus jídlo, ale jíst by člověk musel i doma :-) Přitom jídlo je tady levnější, většinou jsme platili v restauracích odhadem tak polovinu toho, co bychom zaplatili v Česku. Ale záleží samozřejmě, co si dáte. Třeba dcera si oblíbila nudle pad thai s krevetami, které si v Praze dáte za cenu kolem 200 Kč. V Thajsku ale stály typicky 60 Kč, protože je to pro ně úplně základní jídlo. Drahý je alkohol, levná je voda a čerstvé džusy a smoothies ze všeho možného ovoce.
Tipy k plánování cesty
Jak jsem psala, předtím jsme v Asii nebyli, takže jsme si uvědomili, že některé věci pro nás byli nové. Upozorním tady na ně, aby vás nepřekvapily:
1) Při vstupu do každé země je třeba předem mrknout na web, co si daná země žádá. Není to Shenghen a přesun mezi zeměmi je určitá procedura. Většinou bylo potřeba před vstupem vyplnit jen nějaký online formulář
2) Při plánování je třeba zjistit, kdy je ve které oblasti turistická sezóna. Mimo sezónu může být většina infrastruktury nefunkční a hlavně může hodně pršet. Například v prosinci, kdy jsme cestovali do Malajsie my, bylo na (našem) západním pobřeží hezky a plná sezóna, zatímco na východním pobřeží byly silné deště a záplavy. Nás se ale nedotkly, protože jsme předem věděli, že to tak v této době bývá a nemáme směřovat na západ.
3) Žádná ze zemí, které jsme navštívili, nevyžaduje žádné speciální očkování, ale existují nějaká doporučená očkování navíc. My jsme se rozhodli očkování navíc neřešit. Žádné zdravotní problémy jsme neměli, ale samozřejmě záleží.
4) Služby a aplikace, které nám na cestě nejvíc pomohly:
Holafly je stránka, přes kterou si můžete koupit e-simkarty, protože používání českých operátorů na data v zahraničí by vás vyšlo draho. Bylo to jednoduché a měli jsme neomezená data v každé z navštívených zemí za pár stovek.
Grab je takový Malajský Uber. Na taxíky super.
Booking.com je za nás prostě nejlepší služba na ubytování. Všechna ubytka jsme si hledali, rezervovali i platili právě přes Booking. Komunikace s ubytky typicky začínala na Bookingu a pak nám často psali přes Whatsapp, takže i ten se hodí. Taky jsme tady poprvé využili Booking i třeba na rezervaci taxíku z letiště, dokud jsme neměli vybranou hotovost, protože na Bookingu se nebojím mít uloženou kartu.
Google funkce vyhledávání pomocí obrázků a ChatGPT nám nejvíc pomáhaly zodpovídat neustálé otázky dětí, na které jsme neznali odpovědi, typu "Co je tohle za plod / za strom / za dům?" "Proč jsou tady na každém rohu ty malé chrámy, které vypadají jako pro skřítky?" "Kolik let chodí thajské děti do školy?" "Jsou makakové chytří?" atd. atd.
Maps od Googlu. Ačkoli v Evropě absolutně preferujeme Mapy.cz, tady se několikrát ukázalo, že obsah na Google Mapách byl aktuálnější a lepší. Najít trasu po městě nebo otevřenou restauraci poblíž s dobrým hodnocením bylo s Google Mapami snadné.
Celkové dojmy
Pokud zvažujete vzdálenější cestu s dětmi, naše aktuální zkušenost říká, prostě jeďte. Je to boží, není to nijak složité a dětem to strašně moc dá. Syn se po návratu ptal, jestli může přestat chodit do školy, že na cestě se toho naučil víc. Je to trochu nadsázka, ale zároveň je to prostě tak...
Přesuny zvládaly naše děti úplně v klidu. Bylo to i pro ně dobrodružství a vždycky překvapení, jak bude vypadat další destinace. I ten vánoční čas byl fajn - vánoční dekorace v budhistickém stylu v restauracích a podobně byly celkem zábavné :-) Počasí skvělé, nemělo to chybu.