Jižní Portugalsko je úžasná oblast pro dovolenou s dětmi. Užívat si tady můžete hlavně překrásné pláže, průzračný oceán a atmosféru divokou a klidnou zároveň. Divokou místní přírodou a oceánem a klidnou tím, že na spoustě míst máte pocit, že snad ani nemůže být turistická sezóna... byť jsme tu byli v červenci.
V jižním Portugalsku jsme strávili s dětmi 14 dní. Z toho jeden týden u jižního pobřeží, v okolí mezi cípkem Sagres po městečko Portimao. Na naše ubytování a výlety v této oblasti se budu soustředit tady v recenzi. Pak jsme popojeli ještě na týden k západnímu pobřeží do Aljezuru, což popisuju zvlášť ve druhé recenzi tady. Ale je to od sebe kousíček, tak ideálně pročtete oba články.
Cesta do oblasti Algarve
Přiletěli jsme s dětmi z Prahy do Lisabonu. Letenky jsme kupovali s předstihem a tak nestály moc. Lisabon je taky báječné místo, kde strávit pár dní s dětmi. My jsme tu ale byli před rokem na jaře, tak jsme se tady tentokrát nezdržovali. Rovnou na letišti jsme si půjčovali na dva týdny auto a pokračovali jsme ještě 3 hodiny směrem na jih na pobřeží. Jezdí tu směrem na jih i rychlovlaky, ale s těmi nemáme zkušenost.
Dva tipy na ubytování s dětmi
My jsme bydleli v tomto domě - Casa Clementine - v kopci nad vesničkou Salema. Bylo to ubytování tak akorát velké pro naše dvě rodiny. Měli jsme s sebou celkem 5 dětí ve věku 4 až 11 let a krásně jsme se vešli. Výhodou domu bylo soukromí, bazén, jednoduchý interiér a výhled do dálky až k moři. Nevýhodou bylo hlavně to, že okolí je hodně větrné a tady vzhledem k umístění v kopci fičelo opravdu hodně. U bazénu bylo trochu závětří, ale třeba večerní posezení s kartami s dětmi na terase nepřicházelo v úvahu, protože by se karty okamžitě rozletěly všemi směry. Posedět si venku pod pergolou jsme proto chodili pěšky do pár kroků vzdáleného Eco Campu Salema. Jeho přítomnost nám dovolenou hodně vylepšovala. Šlo totiž o moc parádní kemp, ve kterém byla i restaurace s barem, velkým hřištěm a moc příjemným posezením v zahradě v závětří. Chodili jsme sem opravdu často, ať už na snídani nebo naopak na večeři. Ačkoli nejsme moc "kempoví", umím si klidně představit se tady ubytovat, místo mělo opravdu skvělou atmosféru. Nabízí spoustu možností ubytování ve veliké členité zelené zahradě nebo spíš lesoparku. Od možnosti zaparkovat tady s obytňákem, přes spaní v teepee až po poměrně luxusní domky typu glamping. K tomu lekce jógy, večerní živou hudbu atd. A ještě jeden obecnější tip k rozhodování se, kde si v Algarve udělat základnu: z našeho pozorování této oblasti můžeme říct, že čím víc se vydáte od cípu Sagres na východ, tím tam bude 1) větší vedro, a to opravdu o poznání, 2) více lidí, taky o poznání :-) Pokud chcete klid a teploty kolem 25 stupňů, bydlete co nejvíc na západě. Pokud chcete naopak víc atrakcí, ruchu a teplíčko přes 30 stupňů, koukejte po ubytování víc na východ směrem k Albufeiře a Faro.
Co v okolí podniknout
Obecně jižní pobřeží Portugalska v oblasti Algarve je úžasné hlavně svými plážemi. Výhledy na ně a z nich jsou dechberoucí. Voda neskutečně průzračná, písek jemný, pláže většinou lemují žlutooranžové skály. Vlny tak akorát, aby to byla zábava, ale nijak veliké.
Na druhou stranu je samozřejmě potřeba se připravit na to, že voda je studenější. V létě kolem 19 stupňů. Nejvíc má v září, prý až 23. Pro někoho je to překážka a možná i díky tomu tady pláže vůbec nebyly přelidněné. Naopak často jsme přicházeli na úžasnou pláž a přemýšleli, proč jsme na ní skoro sami. Tak dost možná kvůli té teplotě vody. Nám ale studenější voda nevadila a dětem už vůbec ne - blbly ve vlnách (možná ne tak dlouho, jako kdyby byla voda teplá, ale stačilo jim to), stavěly hrady a užívali si různé dětské sporty na pláži.
Když vychvaluji pláže, musím říct že naopak kulturní vyžití je tady na jihozápadě omezenější. Portugalsko je obecně chudší země a je to vidět třeba na tom, že narozdíl od Toskánska nebo Provence, kde jsme byli v minulých letech a kde je každá vesnička prostě nádherná, tady tomu tak není. Na krajině je poznat, že jde o chudší oblast a krásných městeček s elegantním historickým centrem je tady méně. Patří mezi ně samozřejmě Lisabon nebo třeba Lagos. Jinak je okolí spíš divoké a ne nějak navoněné. Výhodu tahle situace má ale zase v tom, že oproti jmenovanému Toskánsku nebo Provence je tady o hodně levněji :-) Útrata za rodinnou večeři v restauraci byla oproti Francii určitě o třetinu nižší. Cenová hladina je tady na úrovni Česka, někde i nižší. Parkování se v podstatě nikde neplatí. Dá se tady žít a užívat si poměrně levně.
Tady jsou konkrétní místa, která nás nadchla:Pláž ve vesničce Salema
U vesničky Salema jsme bydleli a místní pláž jsme navštívili jako první. Nadchla nás svým klidem, čistým jemným pískem, skalami po krajích... To jsme ještě nevěděli, že v okolí jsou i krásnější. Ale na této pláži je fajn i to, že je v civilizaci, kde se pak můžete rovnou i občerstvit.
Pláž Praia do Santa, Budens
Kouzelné místo pod útesem, kde nikdo nebyl. Průzračná voda. Praia do Santa je jedna z mnoha plážiček, které nejsou nijak vybavené, není u nich ani žádné parkoviště a musíte si k nim prostě dojít po pěšince. Pro nás boží cíl procházky z našeho ubytování. Podobných pidi plážiček, které berou dech, tady na jihu najdete spoustu.
Mys Svatého Vincenta a pláž Praia do Beliche
Mys Svatého Vincenta je nejzápadnější cíp jižní Evropy. Než mořeplavci objevili Ameriku, věřilo se, že je to konec světa :-) Stojí na něm maják, u kterého můžete zaparkovat a užít si nádherné výhledy z útesů na oceán všemi směry. Fučí tady. A je tu bárek a muzeum (do kterých jsme nešli). Cestou od majáku jsme se zastavili vykoupat na pláži Praia do Beliche. Neskutečná nádhera. Mám pokušení říct, že to byla nejkrásnější pláž. Ale vlastně to mám chuť říct o více z těch, které jsme navštívili. Tahle je mezi útesy, ale zároveň dost prostorná. Je tu nějaké vybavení, jako bárek, ve kterém jsme si dali výborné grilované sardinky. Západ slunce tady byl boží. Děti nadšeně skákaly do vln. Domů jsme projížděli přes Sagres a původně jsme mysleli, že si tady v centru uděláme procházku a zajdeme na večeři. Ukázalo se ale, že tady žádné "centrum", kde by se dalo projít v podstatě není :-) Podle Googlu jsme si vybrali alespoň restauraci na večeři na kraji města a nakonec to byla jedna z nejlepších večeří za celý pobyt. Ve vizuálně nenápadné restauraci Retiro do Pescador na kraji městečka servírovali výborné ryby i maso v příjemně rodinné atmosféře.
Lagos, Portimao a museum sardinek
Do Portimaa jsme jeli cíleně do městského muzea Museo de Portimao. V museu je expozice o historii okolí a taky o výrobě sardinek, protože tato oblast sardinkami hlavně v minulosti vyloženě žila. Museum je celkem malé, vstup levný a i děti to bavilo, takže doporučujeme návštěvu. Chtěli jsme se pak projít po centru, ale zase jsme zjistili, že v něm dohromady nic moc není, jde o takové ospalé městečko s přístavem. A navíc tady bylo ukrutné vedro, narozdíl od naší vesničky Salema, kde stále foukalo :-) Přejeli jsme proto do vedlejšího města Lagos. Lagos mělo úplně jinou atmosféru než ostatní místa, která jsme navštívili. Hodně žilo, bylo dost turistické. V centru je hezká pěší zóna, stylové domy s kachličkami, kostel a konečně i zmrzlina (jinde v Portugalsku čekejte spíš klasické nanuky). K tomu bary a restaurace. Ubytovaní bychom tady kvůli tomu ruchu být nechtěli, ale na večerní procházku a večeři to bylo moc fajn.
Ikonické pláže Praia dos Três Irmãos a Praia da Prainha
Z těchto pláží mezi skalami a jeskyňkami kousek od Portimaa jsem měla rozporuplné pocity. Vizuálně byly neuvěřitelné. Když si představíte nejkrásnější pláže světa, s průzračnou vodou, světlým pískem a skalními útvary nesmyslně vykukujícími z hlubin, je to přesně to, co vás čeká tady. Typické pláže z pohledů z Algarve. Ale: bylo tady na místní poměry narváno. Největší hustota lidí, co jsme tady potkali. Obrovský kontrast oproti plážím a plážičkám blíž směrem k Sagres. To dojem trochu kazilo. Na druhou stranu: chápu, že tu lidi jsou, je to fakt nádhera, návštěvu pláží jsme si užili a fotky odtud jsou nejkrásnějši. Na jedné z pláží jsme si tu zašly na jídlo do restaurace Canico, která byla naprosto fantastická: čerstvé mořské plody, výborné dezerty, výhled na pláž a moře.... doporučujeme. Po sedmi dnech tady na jižním pobřeží Algarve jsme se přesunuli na západní pobřeží do Aljezur. Je to od sebe kousíček, tak pokud chcete po okolí cestovat, určitě mrkněte i na druhou portugalskou recenzi tady.