Už podle názvu je asi lehké uhodnout, že tento výletní tip bude pro milovníky železnice.
Cesta vlakem s jedním přestupem
Naše cesta začíná v rodné Olomouci. Jedeme ranním rychlíkem v 9:06 do Krnova. Celé dnešní cestování nám zabere zhruba 3 hodinky a ujedeme cca 125 km. Po vystoupení v Krnově nás čeká přestup na spěšný vlak do Třemešné ve Slezsku. V Krnově doporučujeme nádražní restauraci, kde Vám obědové menu zabalí s sebou do boxu a vy se při jízdě vlakem můžete v klidu naobědvat. Jízda do Třemešné trvá zhruba 20 minut. Zde je rychlý přestup na slíbenou úzkokolejku do historicky upraveného vláčku, kterému vévodí nově opravená červená mašina s názvem „ Téúčko“ a za ní dva malé vagony řady Balm. Pokud v Třemešné nevyužijete rychlého přestupu, můžete navštívit místní historické muzeum, kde je možnost si prohlédnout depo s parní lokomotivou zvanou „Malý Štokr“ a další zajímavé vozy a železniční libůstky.
My však putujeme „Téúčkem“ dále do Osoblahy. Na cestě mineme celkem 9 zastávek – např. Dívčí Hrad, Slezské Rudoltice (místní zámek lze zahlédnout přímo při jízdě vlakem), Koberno atd. Ve vagonech jakoby se zastavil čas, koženkové červené sedačky, malé wc, minulostí všudypřítomné popelníky, velká okna, malé stolečky. Náš nejmladší člen cestuje kočárkem a na zadní stanoviště se krásně vejde! Nebojte a kočárky klidně berte s sebou. ☺
I když cestujeme v týdnu, možná by stálo za to, vyrazit tu o víkendu, kdy na trati vévodí parní mašinka. Jízdní řád, jízdenky, tématické akce a vše potřebné naleznete zde.
Pro příznivce Českých drah je to možná jedna z posledních příležitostí si tuto hodinkovou jízdu plně užít v jejich společnosti. Od prosince roku 2023 trať bude vlastnit soukromý železniční dopravce.
Na konečné prohlídka města
Zastavujeme v Osoblaze, kde je konečná stanice. Mašina přejíždí na svou záď, aby byla připravena se vrátit zpět do Třemešné. Hodinka času nám dává prostor navštívit město. Zde bych vypíchla velmi zachovalý židovský hřbitov (pro hledače kešek je tu překvapení) a Pomník vojákům Rudé armády s protiletadlovým kanónem (kluci byli ve svém živlu).
Cestou zpět se s námi loučí i docela zachovalá zřícenina hradu Fulštejn, kterou můžete navštívit výstupem nahoru od zastávky Bohušov.