Celodenní výlet, který vaši rodinu jistě potěší. Na své si přijdou jak milovníci historie, botaniky, tak milovníci odpočinku, zvířátek a dětských hřišť.
Cesta k zámku
Výlet začínáme na parkovišti v Devinské Nové Vsi, tedy na slovenské části. Dětem bereme odrážedla, protože je čeká příjemná asi půlhodinová cesta po asfaltovém povrchu přímo k zámku. Po cestě potkáváme krásný most přes protékající řeku Moravu, který je hranicí mezi Slovenskem a Rakouskem. Pokud bychom dnes nezvolili pěší variantu, doporučujeme se vydat přímo na kole. Cesta k tomu přímo vybízí. Bohužel je zde málo stínu, nezapomeňte s sebou proto dostatek tekutin.
Zámek
Na konci cesty se nám rozprostírá nádherný výhled na celý areál. Vstupné je poněkud dražší (dospělí 19 eur, studenti – 17 eur, děti do 6 let – zdarma), tak s tím počítejte, platba kartou je možná.
Osobně doporučuji využít i možnost půjčení si zdarma vozidla pro děti. Které je přistaveno přímo u kasy. Areál je opravdu rozlehlý a dětské nožičky mohou být brzy unavené – znáte to! Odrážedla musíme uzamknout při vstupu, neboť uvnitř platí přísný zákaz kol a jiných dopravních prostředků (vyjma jejich vozíku).
Nezapomeňte si vyžádat orientační mapu celého areálu, ať se lehce neztratíte. I když se už nacházíme v Rakousku, všude zde naleznete popisy ve slovenštině, tak se nemusíte bát, že něčemu nebudete rozumět.
My se vydáváme do levé části krásných zahrad, travních bludišť a velkolepých fontán. Po kaskádovitých terasách stoupáme stále výš a výš k zámku. Ten je v rámci vstupného přístupný bez průvodce a v určité hodiny i se slovensky mluvícím průvodcem. Pokud máte s sebou kočárek, jistě vás potěší možnost se do interiérů dostat i s ním. Neboť zde nechybí ani výtah, což velmi oceňujeme! Zámek má dvě prohlídková patra a v nich velký počet místností. Interaktivitu pro děti tu hledejte minimálně, ale něco málo zde je. Ke konci vás však svoji velkolepostí uchvátí zámecká kaple a společenský sál – stojí za vidění.
Pokud ještě nemáte dost, můžete se podívat do jízdárny, kde probíhá fotovýstava mapující úpravy celého areálu za několik desítek let.
Statek
A teď konečně přichází ta nejlepší část, hlavně pro naše nejmenší – barokní statek. Malé místnosti nám ukazují řemesla z dob minulých (lihovarníka, kováře, přadlenu apod.). Všechna povolání si malí uličníci mohou přímo vyzkoušet. Podkoní vás vezme do stájí, kde koníci zrovna odpočívají. Uprostřed statku je volný výběh plný koz a ovcí, kde děti mohou vejít a zvířátka si přímo pohladit. Další velmi rozlehlá část s ohradami nebere konce. Můžete zde vidět oslíky, pávy, prasátka, krůty a dokonce i velbloudy.
Na každém rohu vás čeká ať už menší nebo větší dětské hřiště. Dokonce i vodní hřiště, kde pomocí mlýnků, kyblíků a vodních hrazení můžete způsobit přímo potopu.
Nechybí zde ani odpočinkové zóny s houpacími sítěmi, křesílky a lehátky. V areálu je jedna veliká restaurace, avšak s nekřesťansky vysokými cenami a dvě menší kavárny.
Osobně nás nejvíce zaujaly malé bylinkové zahrádky a odrážedlové hřiště s nájezdy, mosty, překážkami a odrážedly na půjčení, které jsou přímo na tuto trať dělané.
Blížíme se pomalu k východu a ještě se nám naskýtá podívaná zcela nevšední – stříhání ovčí vlny speciálním strojkem a klidně ležící ovci, které si své holičské křeslo užívá.
Stejnou cestou přes most se vydáváme k parkovišti a moje chytré hodinky mi právě ukazují něco okolo 9 km.
Sem se musíme určitě ještě někdy vrátit! Doporučujeme všemi deseti!