Fryšták leží hned v těsném sousedství Zlína a dělí se spolu třeba o Fryštáckou přehradu. To ale není zdaleka jediné místo, které byste tu měli znát a možná budete překvapeni, kolik toho tohle městečko nabízí.
Fryšták se dělí na 4 části - Centrum, Dolní Ves, Horní Ves a Vítová - a jestli ho celý chcete obejít pěšky dejte si na to minimálně celý den. Nebo rozdělte jednotlivé body na několik samostatných výletů či použijte k přesunu nějaký pojízdný prostředek.
Dolní ves
V Dolní Vsi se nachází soukromý lovný rybník Vylanta. Klidné okolí rybníka a pohled na vodní hladinu je pro mě v těchto dobách hotový balzám na duši.
Při cestě k Vylantě se můžete zastavit na krásném přírodním hřišti - Motýlí louka. Jsou zde lanové a posilovací prvky, přírodní senzorický chodník, bylinkové záhonky nebo naše oblíbená kladková lanovka s pomou.
Horní ves, Vítová, Centrum
Horní Ves nabízí také jak vodní plochu, tak hřiště, jak u sousedů “Dolnovesanů”, ale navíc ještě naučnou stezku nebo novodobou kapličku. “Na žabě” (jak se tomuto rekreačnímu areálu v Horní Vsi říká) je pěkné, bohatě vybavené hřiště s pískem, skluzavkou, houpačkami, lanovými prvky i ohništěm, vodní nádrž nebo i místní hospůdka. Můžete se zde napojit na horní část Andrýskovy naučné stezky, která vás zavede do místních lesů, kolem krmelce i skautské osady (kde si můžete opéct špekáček), zahrádek až do místní části Fryštáku - Vítové. Když si budete chtít zjednodušit a zkrátit cestu nebo se vyhnout dalšímu hřišti na trase naučné stezky ve Vítové, vezměte to od zahrádek u skautské osady po asfaltové cestě směrem do centra. Po zhruba 800 metrech cestu protíná opět naučná stezka vedoucí z Vítové, která vás buď zavede kolem motokrosové tratě zpět “Na Žabu” nebo po dalších 300 metrech narazíte na novou kapličku sv. Antonína Paduanského na Fryštácké skalce. Od kapličky je to na Žabu necelý kilometr nebo do centra přibližně dva.
Občerstvení
Když se při výletě do Fryštáku budete chtít někde občerstvit, zajděte třeba na náměstí do Pizzeria u Fíka, ke které patří zahrádka s posezením, hřištěm a trampolínou z druhé strany budovy. Podobné vybavení herními prvky můžete využít na zahrádce Restaurace Continent. Když si vystačíte jen s kafem do kelímku, zastavte v kavárně v DISu (tedy Domě Ignáce Stuchlého). Vy si svůj nápoj můžete užít opravdu ještě v teplotě, v jaké vám ho připraví (studené bude studené a teplé bude teplé, protože děti si v mezičase zabaví na dalším hřišťátku za budovou). Jste-li vozem, využijte parkoviště za DISem ať nemusíte přecházet z náměstí nebo neblokujete jednosměrku od kostela před budovou.
Fryšták ukrývá ve svých lesích a nížinách ještě několik krásných, tajemných míst, ale o nich třeba příště. :-)
Více tipů na výlety s dětmi najdete na instagramu @zlinske_matky.
Ubytování v okolí

Vila Anna Wellness

Apartments Hážovský Dvůr

Hotel Horal

Penzion U Boženky

Chalupy Mátěráda

LOFT WAPITI

Grandhotel Tatra

Ubytování u hrádečku

Valašské chalupy Resort

Bečva Villa Resort
