Jízda lanovkou, návštěva Dětského parku Kabinka, výstup na rozhlednu, dechberoucí výhledy, nádherná divoká příroda Krkonoš a především čistý vzduch v plicích a radost z ujitých kilometrů - tak aktivně můžete strávit fajn odpoledne na Černé hoře v Jánských Lázních.
Auto jsme nechali na velkém placeném parkovišti u lanovky. U pokladny jsme si koupili obousměrnou jízdenku (malé děti, kočárky, kola, koloběžky a psy přepravují zdarma) a i s kočárkem bezproblémově vyjeli nahoru. Obsluha lanovky je ochotná, sami kočárek naloží i vyloží, není třeba ho skládat, cestuje s vámi kabinkou.
Černá hora
Přímo u horní stanice lanovky se můžete občerstvit, poležet si na lehátku či pytli. Děti jistě potěší návštěva v Dětském parku Kabinka (zpoplatněno). Naším cílem ale byla procházka, tudíž jsme se vydali směr Černá bouda. Cestou jsme minuli rozhlednu, na kterou je možné za poplatek vystoupat. Následně trasa vedla po poněkud rozpadajícím se povalovém chodníku a dále po širší pohodlné cestě, kterou dětem navíc zpříjemnila naučná stezka s informačními tabulemi a netradičními interaktivními prvky. Kladně hodnotím, že jednotlivá zastavení byla na dohled, což bylo především pro menší děti motivující. Cca po 1 km od horní stanice lanovky jsme dorazili k Černé boudě. I zde je možné se občerstvit a mají tu i menší dětské hřiště. Nepřehlédnutelné je horské panorama v čele se Sněžkou.
Rašeliniště
Naším cílem bylo rašeliniště, a proto jsme poměrně strmě klesali po kamenité cestě (žlutá TZ), až k odbočce doprava. Musím říct, že cesta je dost špatně značená a kdybych ji neznala, zabloudila bych. Doporučuji sledovat zelenou značku naučné stezky a pro jistotu si vzít mapu. Samotná cesta rašeliništěm je koncipována jako okruh (cca 3 km). Z velké části vede po povalových chodnících (místy jsou i menší schody), které jsou nové, ale dost úzké. Při větším počtu návštěvníků by mohl kočárek překážet.
Cyklisté sem nesmí vůbec. Nicméně my jsme cestou v pozdním odpoledni nepotkali téměř nikoho. V klidu a hlavně tichu jsme vychutnávali krásnou přírodu, a těch borůvek... Mňam. Takto jsme došli až k vyhlídkové věži (směrované na rašeliniště) a následně k Hubertově vyhlídce na Sněžku. Slabším povahám s kočárkem doporučuji vrátit se zpět. Ti otrlejší mohou pokračovat dál, ovšem pouze se sportovním kočárkem a musí počítat se zvýšenou fyzickou zátěží. Čeká vás větší převýšení a cesta po velkých kamenech plná odvodňovacích stružek. My se nevzdali a okruh dokončili. Stejnou cestou kolem Černé boudy jsme se vrátili k horní stanici lanovky a sjeli dolů k autu.
Na rašeliniště i s dětmi
Celková délka trasy je cca 8 km, což není pro naše dvouleté batole málo, proto přináším několik typů jak dítě zabavit. Velkou motivací je určitě lanovka, část cesty synovi zpříjemnila naučná stezka s herními prvky, kde jsme třeba jeřabinou krmili kosa, zazpívali si písničku nebo se vtipně vyfotili. A co v rašeliništi? Koho by nebavilo procházet se po povalovém chodníku, a když to omrzí, můžete sbírat nejrůznější přírodniny (borůvky, šišky, kamínky,...) a třeba soutěžit, kdo jich najde víc, vytvářet z nich obrázky, dát si závod k nejbližšímu stromu nebo soutěžit v hledání turistických značek. Děti se zabaví a cesta jim rychleji uteče. Tak vzhůru na výlet!