Prozkoumejte s dětmi tajemnou jeskyni, vystoupejte na Sluneční horu snů, zahrajte si na kuličkový vibrafon, naučte se mávat křídly jako pták, navštivte magický Lesní chrám nebo jen tiše rozjímejte v klášterní zahradě a pozorujte zvířátka. To vše a mnohem víc na vás čeká pod širým nebem a v objetí divoké přírody CHKO Litovelského Pomoraví.
Sluňákov
Asi 7 km od Olomouce v Horce nad Moravou vyrostl nízkoenergetický Dům přírody Litovelského Pomoraví, který je zároveň centrem ekologických aktivit Sluňákov. Pořádá se tu mnoho zajímavých akcí a seminářů, můžete se zde i ubytovat. Mimo jiné je to také sídlo informačního centra.
Bez repelentu ani ránu
Zaparkovali jsme hned vedle infocentra a naše první kroky vedly právě tam. Už jen prohlídka domu je zajímavá, jakoby splýval s přírodou. Na zatravněné střeše je přístupná vyhlídka. Na recepci dostanete mapu trasy. Pokud se rozhodnete navštívit památky i uvnitř, zaplatíte poplatek (50 Kč/osoba) a vyzvednete si klíč. Vedle domu je malé fotbalové hřiště, pískoviště a klouzačka. Než se opravdu vydáte na cestu, velmi důkladně se nastříkejte repelentem! Bez něj nemáte šanci. Doporučuji i dlouhé rukávy a nohavice. Komárů je na blatech opravdu hodně...
Galerie v přírodě – volně přístupná po celý rok
Jedná se o cca 1,5 km dlouhý okruh. Procházka je nenáročná, v pohodě sjízdná s kočárkem nebo na kole (v okolí vede cyklostezka). Některé části trasy vedou po povalovém chodníku. Galerie je volně přístupná po celý rok (jen vstup do 2 objektů je zpoplatněn). Průběžně po celé trase jsou rozmístěna architektonická zastavení (mají vždy hloubokou filizofickou myšlenku a znázorňují sepětí člověka s přírodou). Takže se vám nestane, že by dítě muselo jen dlouho nudně šlapat. Se školáky si navíc v areálu můžete zahrát některou z připravených pátracích her (neověřeno).
Achitektura hrou i s dětmi
Protože našeho dvouleťáka architektura ani filozofie moc nezajímá, zkusím vám uvést příklady, jak si i tak můžete návštěvu této galerie užít a dítě zabavit: Stinnou alejí kolem výběhů ovcí, koz a hus jsme došli k Rajské zahradě – veliké cihlové lodi. Uvnitř najdete vyvýšené květinové záhony, na kterých můžete zblízka pozorovat včely a motýly, případně potrénovat barvy. Aktivně se dítě zapojí při hodu koruny do kašny s vodotryskem. V neposlední řadě je tu kryté posezení, kde jsme posvačili.
O několik mostů dál narazíte na Kouzelný les poznání, kde si můžete doslova osahat různé druhy stromů, případně pocvičit rovnováhu a projít se po kmeni.
Závodem po dvojitém schodišti můžete zdolat vyhlídku na vrch Lesního chrámu, dole můžete posedět a podle znamení zvěrokruhu zjistit, který strom a vlastnost je pro vás typická.
Následuje Kouzelný les zvuků, v kterém syna zaujal kuličkový vibrafon a hravá simulace věnovaná zadržování vody v krajině. My se zase pobavili při nápodobě pohybu ptačích křídel při letu.
V kouzelném lese pocitů se proběhnete tunelem z ohýbaných stromů.
Ani se nenadějete a tyčí se před vámi Sluneční hora snů. S opatrností můžete úzkou pěšinkou vystoupat nahoru a za odměnu si zazvonit na velký zvon, ale to hlavní na vás čeká uvnitř – kouzelná jeskyně. Při jejím průzkumu se vám bude určitě hodit baterka. Zkuste třeba najít druhý východ, poslouchat zvuky vody nebo třeba zazvonit na zvony nad studnicí.
Zbývá už jen zdolat mokřad suchou nohou (přes povalový chodník) a jsme u Ohniště zlaté spirály, kde si zahrajeme na horolezce a můžete si za odměnu opéct vuřty. Malé občerstvení mají i v infocentru (káva, lahvové pivo, nanuk).
Nenáročná procházka
Příjemná a nenáročná procházka s minimem návštěvníků. Celkově nám zabrala 2 hodiny. Syn se určitě nenudil a osobně se mi líbí myšlenka skloubení práce člověka s přírodou. Větší důraz bych ale věnovala údržbě památek a velmi nepříjemné byly permanentní útoky komárů. Proto snižuji hodnocení a zvažovala bych návštěvu v jiném ročním období.