Procházka po nejstarší Graselově stezce v České Kanadě, při které můžete obdivovat plno zajímavých kamenů. Výlet můžete spojit s návštěvou zámku Český Rudolec či hradu Landštejn.
Tato nejstarší Graselova stezka v České Kanadě měří celkem 23 km. My se s dětmi vydali na kratší, pětikilometrovou, cestu do míst, kde se tento obávaný loupežník často pohyboval. Najdete na ní plno zajímavých kamenů, které mají svá pojmenování – Graselova trojmužná převodovka, sluj a koupelna.
Graselova stezka
Zaparkovali jsem na louce naproti rybníku Malý Troubný, kousek od vesnice Stálkov a vydali se po žluté turistické značce.
Cestou jsme ještě chtěli navštívit skalní město Stálkov, ale jelikož v něm byl skautský tábor, tak jsme kvůli koronavirovému opatření nebyli vpuštěni. Na cedulce bylo napsáno, že prohlídka bude možná po skočení tábora, což tento rok bylo od 16.8.2020.
Cesta vede celou dobu, kromě krátkého úseku, lesem a není vhodná pro kočárky. V létě se tak příjemně zchladíte a při lehkém deštíku zase schováte.
Na rozcestí u Velkého rákosnického rybníka se napojíte na zelenou turistickou značku Graselovy stezky Slavonice a dále půjdete po ní. Stezka je opět, jako všechny Graselovy stezky, značena písmenem G
Skalní útvary
Jako první jsme narazili na skálu s Graselovou trojmužnou převodovkou, kterou loupežnická banda používala. Kousek odsud je Graselova sluj, což je žulový převis, který v minulosti sloužil jako jedna ze skrýší bandy. Ke Graselovo koupelně jsme již bohužel nedošli, začalo strašně pršet, tak jsme se museli vydat na zpět k autu.
I když jsme cestu nedokončili, děti skalní útvary velice bavily a byla by škoda se o ni nepodělit.
Zámek Český Rudolec
Tento výlet se spojili s návštěvou Českého Rudolce, kterému vévodí krásný, i když neopravený, zámek nazývaný Malá Hluboká. Hned naproti je restaurace s názvem Zájezdní hostinec a pivovar Grasel. Můžete se zde najíst nebo zajít do bazénu či sauny.
Hrad Landštejn
Další zastávkou byl Hrad Landštejn, který byl vybudován ve 13. století jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svou ojedinělou stavbou patří k významným památkám v ČR a je jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Na webových stránkách hradu najdete několik pracovních listů pro děti. Děti se tak hravou formou dozví zajímavosti z historie i stavby hradu. Listy najdete zde.
Hrad má pouze jeden prohlídkový okruh bez průvodce, procházíte sami volně. V areálu jsou umístěny texty o historii, stavbě a životě na hradě.
V podhradí je parkoviště za poplatek. Otevírací doba je v létě do 17 hodin, ale po 16:30 již do hradu nepouštějí. Ještě nějakou dobu po zavírací době jsme seděli dole pod hradem na lavičkách a kochali se jeho krásou…
Koho Graselova stezka zaujala měl by vyzkoušet i tu v Nové Bystřici.