Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, který se nachází v přírodní rezervaci. Je přístupný pouze pěšky, celý výlet měří zhruba 4,5 km a je sjízdný i s kočárkem. Cestou potkáte zajímavé hřiště a v areálu jsou zábavné stezky s úkoly pro děti.
Cesta nahoru
Zdarma jsme zaparkovali v Třísově a vydali se po značené zelené trase na „Dívčák“ (jinak se této zřícenině v jižních Čechách neříká). Cesta tam byla po zpevněné cestě vhodné i pro kočárky.
Pod hradem je dětské hřiště se vzdělávacími prvky například přiřazení stopy ke zvířeti, kuličkový labyrint, metr skoků zvířat – můžete si tak změřit, jestli skočíte jako králík nebo jako jelen…:) Míjíme oslíky, na kterých je možné se projet.
Prohlídka s úkoly pro děti
Na hradě se platí vstupné, dospělí 60 Kč/osoba, děti nad 6 -15 let 30 Kč. Můžete zde absolvovat jednu z dětských tras uvnitř zříceniny, kdy dostanete mapku areálu a seznam s otázkami/úkoly, kam doplňujete čísla, která potom sečtete/vynásobíte/odečte (…:)) a dostanete kód, kterým otevřete pokladničku a vezmete si sladkou odměnu. Pro naše malé děti nám byla doporučena Stezka hradního skřítka Hepčíka, která měla modrou barvu, a za kterou jsme zaplatili 10 Kč/ dítě. Je to dobrý způsob, jak nás přiučit vznik a historii hradu a navíc nás tabulky s modrým puntíkem provedly po celé zřícenině.
U vstupu je samoobslužná kavárna, kde si můžete dát kromě kávy také například sušenky.
Cestu zpět jsme šli po červené, která byla o něco náročnější a vedla lesním terénem, ale nabízí krásné výhledy.
Na Dívčák můžete vyrazit i z Holubova, kde je parkoviště. Případně dojet do obou míst vlakem nebo dokonce lodí.
My výlet zvládli za zářijové odpoledne s dětmi 3,5 a 5,5 roku.
Kompletně naplánované výlety ze stejné lokality najdete v našem e-booku